DÜNYA HALİ

WASHINGTON’DA ‘11 EYLÜL’ PANİĞİ:  ABD Başkentinde küçük bir uçak izinsiz yasak hava sahasına girince dün ABD’de kısa süreyle 11 Eylül paniği yaşandı. Beyaz Saray ve Kongre kısa süreliğine kapatılırken, Başkan Barack Obama hemen başka bir yere götürüldü. Havalanan iki F-16 uçağı, tek motorlu küçük uçağı Maryland’deki havaalanına indirdi. Obama, öğleden sonra Diplomatik Resepsiyon Odası’nda eğitimle ilgili toplantıya döndü.

MERKEL’DEN DİN DERSİNE DESTEK: Berlin’de 2005’te Türk kökenli Hatun Sürücü’nün töer cinayetine kurban gitmesi sonrası tüm okullarda başlatılan zorunlu ‘etik’ derslerinin ‘din dersiyle’ seçmeli hale getirilmesi için bugün yapılacak referanduma Başbakan Angela Merkel’den de destek geldi. Muhafazakar Başbakan, kiliselerle din örgütlerinin ‘Evet’ cephesine destek verip, “Umarım pek çok vatandaş bunu destekler” dedi. Almanya’da ‘ateizmin başkenti’denilen Berlin dışında hemen heryerde din dersleri alınabiliyor. 

CHE TİŞÖRTÜNE LEH YASAĞI: Komünizmi tümüyle gömen Polonya’da efsane Latin devrimci lideri Che Guevara’nın tişörtlerini giyenlere iki yıl hapis cezası kesecek yasa çıkarılıyor. Eşitlik Bakanı Elzbieta Radziszewska’nın önerdiği yasa tasarısı, ‘faşist ve totaliter propagandalara nefes aldırmamak’ gerekçesine dayandırılacak. Tasarı onaylanırsa dünyanın en çok satan imgesi Che’nin yanı sıra komünizm işaretleri, Lenin ve Troçki gibi liderlerin imgeleri olan tişörtler giymek, bayrak ve flama taşımak tarih olacak. 

RUSYA YİNE ÇEÇEN AVINDA: 1999’dan beri 100 bin sivilin öldüğü ikinci Çeçenya savaşını resmen bitiren Rusya bir hafta geçmeden bölgede ‘terörist’ avına çıkacak. Üç Rus askerinin öldürülmesinin ardından Şali, Şatoy ve Vedeno gibi dağlık bölgelerde antiterör operasyonları başlatılmasına karar verildi.