DÜNYA HALİ

Kuzey Kore’den yaptırıma karşı silah: BM Güvenlik Konseyi’nin yeni nükleer silah denemesini yeni yaptırım paketiyle cezalandırdığı Kuzey Kore elindeki tüm plütonyumu nükleer silah yapmak için kullanacağını ilan edip, bunun engellenmesine dair en ufak bir girişimi de ‘savaş ilanı’ sayacağını duyurdu. Uranyum zenginleştirmeye başlayacağını da belirtti.

Mitchell Esad ile görüştü: ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi George Michell, dün ilk kez Şam’ı ziyaret edip Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşürken, “Barışa ulaşmada oynayacağınız tamamlayıcı role sahipsiniz. Sizinle karşılıklı saygı ve çıkar temelinde bir ilişki tesis etmeye çalışıyoruz” dedi. Şam görüşmeyi ‘çok olumlu’ buldu.

Karzai Davutoğlu’nu ağırladı: Pakistan’dan Afganistan’a geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabil’de Devlet Başkanı Hamit Karzai, hükümet üyeleri ve ağustostaki başkanlık seçiminin 41 adayından bazılarıyla görüşmeler yaptı. Davutoğlu, iki ülke arasında diyalog ve işbirliği mekanizması kuracaklarını açıkladı. 

Barroso’nun Kıbrıs sorunu: Avrupa Komisyonu Başkanı J. M. Barroso’nun 24 Haziran’da Güney Kıbrıs’ı ziyareti bekleniyor. Rum lider Dimitiris Hristofyas’la görüşecek Barroso’nun KKTC lideri Mehmet Ali Talat’la bir araya gelmek istediği, ama bunu nasıl yapacağının bilinmediği kaydedildi.