DÜNYA HALİ

KARZAİ’YE KÖTÜ HABER: Afganistan’da 20 Ağustos’taki seçimlerle ilgili itiraz komisyonu çalışmalarını nihayet tamamlarken, Afganistan’ın ABD Büyükelçisi Said Tayyip Cevad ikinci tura gidilebileceğini söyledi. Seçim Komisyonu, Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi yüzde 54 ile muzaffer ilan etmişken, yeniden sayım işlemleri sonrası bu oranın yüzde 47’ye düştüğü söyleniyor.

FRANSA’DAN ASKER YOK: Afganistan’da yaklaşık 3 bin askeri bulunan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bundan sonra bölgeye tek bir yeni asker bile yollamayacağını açıkladı. Sarkozy “Eğer ayrılırsak nükleer güç olan Pakistan tehdit edilecek. Ancak Fransa tek bir asker daha göndermeyecek” dedi. 

VENEZÜELLA KOLTAN ZENGİNİ: Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ülkesinde çok büyük miktarda koltan madeni bulunduğunu duyurdu. ABD ve Avrupa elektronik ürünlerde kullanılan stratejik koltanı Kongo’daki madenleri yağmalayan Uganda ve Ruanda’dan alıyor.

MI5’DAN İŞKENCE SAVUNMASI: CIA’in Afganistan ve Irak’ta yakaladığı esirleri işkenceden geçirdiğinin belgelenmesiyle köşeye sıkışmışken, CIA’in operasyonlardaki en büyük işbirlikçisi Britanya iç istihbarat servisi MI5 işkenceyi savundu. MI5 şefi Johnathan Evans işkence sayesinde 11 Eylül’den sonra bir çok saldırının önlendiğini söyledi.