Dünya hem umutlu hem şüpheli

Dünya hem umutlu hem şüpheli
Dünya hem umutlu hem şüpheli

Fransızlar dün gazete bayilerine hücum ederek Obama?yı manşetlerine çeken basın organlarını dikkatle okudu. FOTOĞRAF: AP

Obama'nın başkanlık konuşmasından memnun Avrupalılar, Afganistan'a yardım ve Gitmo esiri almakta nazlı. Ortadoğu, 'İcraatına bakacağız' diyor. Çin ise Obama'yı da sansürledi!

AVRUPA:Britanya’dan Fransa ve Almanya’ya dek Avrupalı liderler Barack Obama’yı tebrik edip dünyaya ABD’nin yeniden liderlik etmesi tezini memnuniyetle karşıladıklarını söylerken, işbirliğinde ne kadar ileri gidecekleri şüpheli. Obama’nın Afganistan’a takviye asker talep etmesi beklenirken Alman Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Savunma Bakanı Herve Morin bunu reddedeceklerini duyurdu. Alman İçişleri Bakanı Wolfgang Schaueble de kapatılacak Guantanamo’dan esir kabul etmeyeceklerini söyledi. “Gitmo’yu yaratanlar sonuçlarına katlansın” diyen Schauble, esir kabul edeceklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’i de “O dışişleri. Bu konuda yetki içişlerinde. Yasalar böyle söylüyor” diye payladı. İsviçre ise “Federal hükümetimiz Guantanamo’daki esirlerin mülteci olarak kabul edilmesini ele almaya hazır” mesajı verdi. 

ORTADOĞU:
İsrail’in Gazze saldırılarının gölgesinde İslam âlemi ve Ortadoğu, Obama’nın lafına değil icraatına bakacak. Hamas “Hakkında, özellikle Bush’un haksız ve zalim siyasetinden ne kadar ders aldığına bakarak karar vereceğiz” dediği Obama’yı Filistin halkının iradesine saygı duymaya, meşru savunma hakkını desteklemeye ve İsrail taraftarlığından vazgeçmeye çağırdı.  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Obama’yı Ortadoğu politikasını değiştirmeye çağırırken, “Kararımızı vermek için pratikte ne yapacağına bakacağız” dedi. Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ Obama’dan 2011 sonuna dek çekilme takvimini hızlandırmasını istedi. Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai ‘yeni anlayış çağı’ diye sevinirken, Taliban “Obama asker çektiği sürece sorunumuz olmaz. Bush ve Sovyetler’den ders almalı” dedi. İslam Konferansı Örgütü, Obama’nın konuşmasına atıfla “Gerçek barış dayatılmaz, paylaşılır. Bir ulus ya büyüktür ya da korkutucu, aynı anda ikisi birden görülmemiştir” uyarısı yaptı. Libya lideri Muammer Kaddafi siyah başkana Kaide lideri Usame bin Ladin’e barış için fırsat vermesini salık verirken, Bin Ladin’in de ‘diyaloğa açık’ olduğuna dair işaretler verdiğini söyledi.

ASYA:
Obama’nın başkanlık konuşması kadar Çin’in bunu sansürlemesi de haber oldu! Televizyondan anında çeviriyle canlı yayımda ABD Başkanı “Önceki nesillerin faşizm ve komünizmi sadece füzeler ve tanklarla değil, güçlü ittifaklar ve sağlam inançlarla yendiğini hatırlayın” derken komünizm sözüne gelindiğinde aniden merkez stüdyoya bağlanılıp şaşkın şaşkın sırıtan sunucu gösterildi. Ardından Obama’nın “Yolsuzluk ve aldatma ile ya da muhalifleri susturarak iktidara yapışanlar, bilin ki tarihin yanlış tarafındasınız” sözleri de Çin sansürüne uğradı. Çinliler internette harıl harıl asıl sözleri araştırdı.  

LATİN AMERİKA:
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, “ABD’de başkan kim olursa olsun Venezüella’da devrim sürecek..Ama hayale kapılmayın. Bahsettiğimiz Kuzey Amerika imparatorluğu” diye çıkışırken, Obama’nın selefi için “Dünyada terör estiren hükümetin gitmesinden memnunuz. Adios Bay Bush” dedi. Küba lideriRaul Castro, Obama’nın “İyi birine benzediğini” söyledi ve kendisine iyi şanslar diledi. Obama’nın örnek ülke gösterdiği Kolombiya’daki Afrika kökenliler bayram yaptı. (Dış Haberler)