Dünya iyi ilişki umuyor

LONDRA - BBC’nin 17 ülkede 17 bin 365 kişiyle yaptığı anket, Obama’nın ABD’nin dünyayla ilişkilerini geliştireceğine dair dünya çapında ortalama yüzde 67 oranında iyimserlik saptadı. Altı ay önceki ankette bu ortalama oran yüzde 47’diydi. Obama’nın uluslararası ilişkileri geliştireceğini umanların oranı sadece Japonya ile Rusya’da yüzde 50’nin altına düşerken, Türkiye’de de yüzde 51’le çıtayı kılpayı farkla geçti. İyimserlik rekorunu ise yüzde 87 ile Afrika ülkesi Gana, yüzde 79 ile İtalya, yüzde 78 ile Almanya ve İspanya, yüzde 76 ile Fransa, yüzde 74 ile Meksika ve Nijerya kırdı. Uluslararası ilişkilerin düzeleceğini uman Amerikalıların oranı ise yüzde 65 çıktı.

Filistin kimin derdi?
Dünya halkları yüzde 72 oranında Obama’nın çözmesi gereken öncelik için küresel ekonomik kriz dedi İsrail-Filistin barışını öncelik görenlerin oranı Mısır’da yüzde 75, Avrupa’da yüzde 50 dolaylarında ve Türkiye’de yüzde 33 çıktı.   

Afganistan ihtilafı
Financial Times’ın Almanya, Britanya, Fransa, İspanya, İtalya’da yaptığı anket, Obama’nın Afganistan’a takviye asker talebinin reddi sonucunu verdi. Alman Başbakanı Angela Merkel, “Kararlarımızı kapasitemize göre veririz, kimin ABD Başkanı olduğuna göre değil” dedi. (bbc, FT)