Dünya liderlerinden Yeltsin'e son görev

Rusya, önceki gün kalp yetmezliğinden ölen 'seçilmiş ilk devlet başkanı' Boris Yeltsin'le vedalaştı. Yeltsin'in dün başkent Moskova'daki Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki cenaze töreni, hem Rusların hem de eski ve yeni dünya liderlerinin akınına uğradı.

MOSKOVA - Rusya, önceki gün kalp yetmezliğinden ölen 'seçilmiş ilk devlet başkanı' Boris Yeltsin'le vedalaştı. Yeltsin'in dün başkent Moskova'daki Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki cenaze töreni, hem Rusların hem de eski ve yeni dünya liderlerinin akınına uğradı. Yeltsin'in yakın dostlarından eski ABD başkanları Bill Clinton ile George H. W. Bush'un yanı sıra eski Britanya Başbakanı John Major, eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, eski Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile Chelsea kulübünün sahibi Roman Abramoviç gibi önemli isimler ayinde hazır bulundu. Rusya lideri Vladimir Putin'in de katıldığı ayinde, Yeltsin'in eşi Naina ile kızları Yelena ve Tatyana, taziye dileklerini gözyaşlarıyla kabul etti. En ilginç konuksa SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'du. Yeltsin'le sağlığında konuşmayan Gorbaçov, Naina'yı öperek başsağlığı diledi.
İlahilerin okunup duaların edildiği katedrale son iki günde tüm 20 bin Rus akın ederken, Yeltsin'in naaşının çiçekler içinde kalarak neredeyse görünmez hale geldiği dikkatlerden kaçmadı. Ayini yöneten Metropolitian Yuvenaly, Yeltsin'i överek uğurladı: "Rusların özgürlük arzusu çok güçlüydü, o bunu hissedip gerçekleştirdi. Rusya bugün tarihi geleneklerine geri dönüyor. Zira son 100 yılda ilk kez bir devlet başkanına kilisede veda ediyoruz." Halk da Yeltsin'e vedanın hüznündeydi. Katafalka kırmızı karanfiller bırakan Nikolay Çuryumo, "Bizi komünizm illetinden kurtarmıştı. Ama şimdi mirasından sapıldı" dedi.
Kızıl Meydan'ı istemedi
Katedraldeki ayin sonrasında Boris Yeltsin'in naaşı, şair ve yazarların yattığı ünlü Novodeviçi mezarlığına götürüldü. Damadı Valentin Yumaşev, Yeltsin'in selefleri gibi Kızıl Meydan'da Rus liderler ve ve generallerin değil sanatçıların yanına gömülmeyi vasiyet ettiğini söyledi. Rus lideri, ünlü Rus oyun yazarı Anthon Çehov, eski SSCB lideri Nikita Kruşçev ve Nâzım Hikmet'in de yattığı mezarlığa defnedildi.
Rus liderin memleketi Butka'daki gazeteciler de, kentteki anacaddenin adını Lenin'den Yeltsin'e değiştirmek için imza topluyor. (afp, ap)