Dünya Yahudi Kongresi 'paramparça'

İsrail devletini destekleyen en güçlü Siyonist örgüt olan Dünya Yahudi Kongresi (WJC), üyeleri arasındaki düşmanlıklar yüzünden dağılmanın eşiğine geldi.

NEW YORK - İsrail devletini destekleyen en güçlü Siyonist örgüt olan Dünya Yahudi Kongresi (WJC), üyeleri arasındaki düşmanlıklar yüzünden dağılmanın eşiğine geldi. Tüm dünyadaki Yahudi cemaatleri ve örgütlerinin uluslararası federasyonu niteliğindeki New York merkezli WJC'nin yolsuzluk suçlamaları nedeniyle yönetim kurulu başkanlığından istifa etmiş olan Israel Singer'in Siyasi Konsey Başkanlığı görevinden de azledilmesi, bardağı taşıran damla oldu.
WJC'nin milyoner başkanı Edgar Bronfman'ın haham kökenli bir Ortadoğu uzmanı olan Singer'in tüm görevlerine son vermesi üzerine, İsrail ve Avrupa kolları WJC'den çekilmeyi tartışıyor. Özellikle SSCB'den Yahudi göçünün organizesinde rol oynamış Singer, 2006'de New York savcısı Eliot Spitzer tarafından WJC fonlarını zimmetine geçirmekle suçlanmıştı.
İsrail Yahudi Kongresi Başkanı ve Kadima vekili olan Şay Hermeş, Bronfman'ın kimseye danışmadan karar almasına şoke olduklarını, kararın telekonferansla duyurulduğunu söyledi. Bronfman'ın İsrail ayağını da yolsuzlukla suçlayıp yeni başkan atamakla tehdit ettiğini aktaran Hermeş, "İsrail ve Avrupa, ayrılmayı tartışıyor. Çözüm bulunamazsa örgütün sonu olur, çünkü WJC, İsrail ve Avrupa olmadan anlam ifade etmez" dedi.