Dünyanın bütün cadıları süpürgeye binip kutuplarda uçuşacak

Pamuk Prenses'i elmayla zehirleyen üvey annesi, Tatlı Cadı Samantha ve Sabrina ile Hogwarts Büyücülük-Cadılık Okulu'na giden Harry Potter ve arkadaşlarına kadar akıllarda iyisi de kötüsü de bulunan cadılar...

OSLO - Pamuk Prenses'i elmayla zehirleyen üvey annesi, Tatlı Cadı Samantha ve Sabrina ile Hogwarts Büyücülük-Cadılık Okulu'na giden Harry Potter ve arkadaşlarına kadar akıllarda iyisi de kötüsü de bulunan cadılar, yarın kutuplarda buluşup sorunlarını ele alacak. Cadı avı Avrupa'da yüzyıllar önce yasaklanmış olsa da modern dünyada binlerce insanın hâlâ 'cadılık' suçlamasına maruz kaldığı bir ortamda, Norveç'in kutup kasabası Vardoe 'cadılar konferansı'na ev sahipliği yapacak. 17. yy.'da en feci cadı davalarının görüldüğü Vardoe'daki üç günlük konferansa, 60 kadar uluslararası uzman, tarihçiler ve insan hakları uzmanları katılacak. Afrika'dan Meksika'ya cadı avı vakalarının ele alınacağı Vardoe cadı zirvesinin üç ana gündemi şöyle: Edebiyat ve Tarihte Cadılık, İşkenceler, Zulümler ve İnsan Hakları ile Cadılar, Şamanlar ve Şeytanlar.
Çocuklara 'cadı' etiketi
Cadı olduğu iddia edilen insanlar, salgın hastalıklar, doğal afetler ve kötü hava gibi felaketlerden sorumlu tutuluyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde AIDS'li ve engelli binlerce çocuk, 'çocuk cadı' diye etiketlenip sokağa atılıyor. Organizatörlerden Tromsö Üniversitesi tarih profesörü Rune Blix Hagen, durumu şöyle anlatıyor: "Cadılar ve cadı olduğu öne sürülen insanlar Batı'da olmasa da, Afrika, Meksika, Hindistan ve Malezya'da sıklıkla kötü muamele görüyor. Bu ülkelerde son 50 yılda, 50 bin kişinin kazığa bağlanıp yakılarak öldürüldüğü 16. ve 17. yy.'dan fazla insan öldürüldü."
Gel gör ki cadılık Batı'da giderek popülerleşiyor. Britanya, Kanada ve Amerika'da cadılık ve büyü işleriyle uğraşanlar daha büyük ilgi görüyor. Uzmanlara göre, bu durumda Şamanizm ve Druidizm'den (ilkel tabiat büyücülüğü) etkilenen ve Amerika'da yaygın olan neo-pagan Wicca dininin güçlenmesinin etkisi büyük. 1 ila 3 milyon kişinin benimsediği Wicca dini, sürekli gelişmeve evrenin döngülerine göre yaşamayı amaçlıyor.