Dünyanın en zengin liderleri

Dünyanın en zengin liderleri
Dünyanın en zengin liderleri

2005?te Irak?ın El Zaman gazetesi Barzani ile Talabani?nin milyonlarca dolar kazandığını öne sürmüştü.

Kuzey Irak'ın Lefin gazetesinden müthiş iddia: Barzani yılda 4.8, Talabani 12 milyon dolar maaş alıyor! Irak liderleri yılda 400 bin dolar kazanan Obama'yı defalarca cepten çıkarıyor

BAĞDAT - Irak’ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) ocaktaki seçimler nedeniyle Bağdat’la restleşirken, Kürtler liderlerinin maaşını konuşuyor. Bölgede yayımlanan Lefin gazetesi, KBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti’nin (KDP) lideri Mesut Barzani’nin aylık 400 bin dolar, Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin ise 1 milyon dolar maaş aldığını öne sürdü. Gazete Barzani’nin maaş düzeyi için “Bu rakam ABD Başkanı Barack Obama’nın 1 yıllık maaşına eşit” yorumu yaptı. 50 eyaletten oluşan 307 milyonluk ABD’nin başkanının 33 bin 333 dolar aylık gelirle yılda 400 bin dolar kazandığını hesap eden gazete, Barzani’nin üç ilden oluşan 5 milyon nüfuslu bölgeyi yönettiğini anımsattı. Kürt bölgesinin bütçesi 8 milyar dolar.
Bu hesaba göre, yılda 12 milyon dolar kazanan Talabani ile yılda 4.8 milyon dolar kazanan Barzani dünyada en yüksek maaşı alan liderler. Times gazetesinin Barzani ve Talabani’yi katmadığı en çok kazanan liderler listesi şöyle: Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong yıllık 2.4 milyon dolar, Hong Kong Başbakanı Donald Tsang Yum-Kuen 516 bin dolar, Obama 400 bin dolar, İrlanda Başbakanı Brian Cowen 341 bin dolar, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 318 bin dolar, Almanya Başbakanı Angela Merkel 303 bin dolar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yıllık yaklaşık 149 bin dolar alıyor. 2005’te Irak meclisinde malvarlığı tartışması sırasında El Zaman gazetesi, başkanın 1 milyon, iki yardımcısı ile başbakanın 500’er bin dolar aldığını yazmıştı. Talabani’nin ofisi ise bu paranın başkanın mahiyetinin maaşlarını da kapsadığını savunmuştu. 

Seçim işi zor
Irak’ta 18 Ocak’taki seçimler ise çıkmazda. Barzani’nin bürosu, milletvekili dağılımının adil olmadığını savunup boykota gidebilecekleri’ tehdidi savurdu. Seçim kanununu eksik bulan Talabani’nin Sünni yardımcısı Tarık Haşimi ile Barzani’nin iptal konusunda uzlaştığı iddia edildi.. (dha, Times, El Zaman)