Efsanevi Afgan komutan öldürüldü

Afganistan'da Taliban direnişini dirilten ve hareketin askeri beyni olan Molla Dadullah öldürüldü. Afgan istihbaratı, Batılı ve Afgan güçlerinin ülkenin güneyindeki operasyonunda öldürüldüğünü söylediği Dadullah'tan, 'komutanların komutanı...

KANDAHAR - Afganistan'da Taliban direnişini dirilten ve hareketin askeri beyni olan Molla Dadullah öldürüldü. Afgan istihbaratı, Batılı ve Afgan güçlerinin ülkenin güneyindeki operasyonunda öldürüldüğünü söylediği Dadullah'tan, 'komutanların komutanı', 'öldürülen en büyük Taliban komutanı' diye söz etti. 1980'lerde Sovyetlere karşı verilen mücadelede tek bacağını kaybetmiş komutanının cesedi teşhir edildi. NATO da, 'bir numaralı Taliban komutanı' diye nitelediği Dadullah'ın ölümünü doğrulayıp, "Direnişe çok ciddi darbe indirdik. Ama yerini zamanla dolduracaklardır" dedi.
Yetkililer, Taliban lideri Molla Ömer'in sağ kolu ve 10 kişilik şûrasının üyesi olan Dadullah'ın Helmand eyaletinin Girişk bölgesinde sığınağından çıktıktan sonra girişilen çatışmada kardeşi ve pek çok savaşçısıyla birlikte öldürüldüğünü anlattı. Daha önce benzeri haberler yalan çıktığından, bu kez Kandahar'da gazetecilere sergilenen kanlı cesedin tek bacaklı, ensesinde bir, karnında iki kurşun yarası görüldü. Taliban sözcüsü "Bunlar propaganda. Medyaya ses kaydı sunacağız" derken, El Cezire Taliban kaynaklarının ölümü doğruladığını aktardı.
Kafa da kestirdi, pide de pişirdi
Afgan hükümetinin 'cellat, katil' diye nitelediği 40'lı yaşlarındaki Dadullah, 1999-2000'de Bamiyan'da Hazara ayaklanmasını katliamla bastırmıştı. ABD işgali sonrası Batılıların kaçırılıp fidye karşılığı bırakılması, bazı rehinelerin kafalarının kesilmesine dair videolar hazırlanması, büyük intihar saldırılarının gerisindeki isim olmakla suçlanıyordu.
Madalyonun öbür yüzünde, Sovyetler, Kuzey İttifakı ve ABD'ye karşı takma bacağına rağmen kafa tutmuş, 2001'de işgali sırası kaçmayı başarmış, korkusuzluğuyla nam salmıştı, Taliban'ın kahramanıydı, adamlarına eliyle pide pirişip ikramda bulunacak kadar şefkatliydi. Fotoğraf çektirmeyen diğer Taliban liderlerinden farklı olarak Dadullah, medyaya karşı pek fotojenik ve muhabbetliydi. (ap, afp)