Ehud Barak gençlik aşkıyla evleniyor

İsrail ordusu ile siyasetinde uzun yıllardır önemli makamlarda bulunan eski başbakan ve şimdiki savunma bakanı Ehud Barak, 'romantik' bir olaya imza atıp 40 yıl önceki gençlik aşkıyla evleniyor. Eski Genelkurmay Başkanı...

KUDÜS - İsrail ordusu ile siyasetinde uzun yıllardır önemli makamlarda bulunan eski başbakan ve şimdiki savunma bakanı Ehud Barak, 'romantik' bir olaya imza atıp 40 yıl önceki gençlik aşkıyla evleniyor. Eski Genelkurmay Başkanı ve İşçi Partisi lideri de olan Barak, bugün gençlik aşkı Nili Priel'le Tel Aviv'deki dairelerinde ailesi ve yakın arkadaşlarının katılacağı sade bir törenle evlenecek. Hazırlıklar Barak'ın komandoluk günlerini anımsatırcasına büyük bir gizlilikle yürütüldüğünden düğünle ilgili başka bir detay bilinmiyor.
34 yıllık eşinden ayrılmıştı
65 yaşındaki Barak, 2003'te yani İşçi Partisi'nin seçim hezimetinden iki yıl sonra 34 yıllık eşi ve üç kız çoçuğunun annesi Nava'dan ayrılmıştı. Tüm ülkeyi ve yakınlarını şoke eden bu ayrılık kararının ardından da 40 yıl önceki sevgilisi olan 63 yaşındaki halkla ilişkiler müdürü Priel'le yeniden görüşmeye başlamıştı. Bir çocuk annesi olan Priel ile Barak, son dönemde ilişkilerini saklamayıp birlikte halk içine çıkmaya da başlamıştı.
Bazı 'şüpheciler' ise Barak'ın bu romantik davranışını 'siyasi kariyeri için hamle' olarak algıladı. Bazı uzmanlar, Barak'ın yeniden başbakanlığa oynadığı için evlilik kararı aldığı yorumu yapmakta gecikmedi. Uzmanların dayanağı ise İsrail tarihinde daha önce boşanmış bir kişinin asla başbakanlık makamına gelmemiş olması.