'Ekvador sizin sömürgeniz değil'

'Ekvador sizin sömürgeniz değil'
'Ekvador sizin sömürgeniz değil'

ABDeğitimli ekonomist Correa?nın nisandaki seçim öncesi popülaritesi yüzde 70?lerde. FOTOĞRAF:AFP

QUİTO - Latin Amerika’nın solcu Venezüella yönetiminden feyz alsa da ABD’yle dengeli ilişkiler kuran ülkesi Ekvador’un Washington’la arası açılıyor. ABD, Ekvador’un uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele timinin (COAT) başına atanacak kişiyi veto hakkı isteyince bir Amerikalı diplomatı ‘sınırdışı’ etme kararı alan Devlet Başkanı Rafael Correa, Washington’a sert çıktı: “Kimse bize sömürgesi gibi davranamaz.”

‘Küstah budala’
Ekvador’un ABD eğitimli ekonomist kökenli lideri olan ve nisanda ikinci dönem seçim sınavı için popülaritesi yüzde 70’leri bulan Correa, dün haftalık radyo ve televizyon programında sıradışı bir çıkış yaptı. Correa, ABD gümrük ataşesi Armando Astorg’nun, COAT’a atamanın ortaklaşa yapılmasının işlevsel olmadığını savunarak elçiliğe veto hakkı isteyen mektubunu öfkeyle okudu. İnsan kaçakçılığı birimine yıllık 160 bin dolar yardım önerisi de işe yaramadığından program için bağışlanan ekipmanların da iadesinin istendiğini aktaran Ekvador lideri, ABD’nin uyuşturucuyla mücadele için verdiği yıllık 340 bin dolarlık yardımın da askıya alındığını duyurdu. “Kimse bize sömürgesi gibi davranamaz” diyen Correa ekledi: “Sayın Astorga, kirli paran sende kalsın, ihtiyacımız yok. Biz egemen bir ülkeyiz, haysiyetimiz var. 340 bin doları sen al, küstah budala!” Correa Astorga’nın bavulunu toplayıp ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanıması, ABD’den alınan tüm ekipmanların iadesi talimatı verdi.
ABD elçiliği Astorga’nın görev süresi dolduğundan zaten ocak başında gittiğini, yardımı askıya alma kararının ise Washington’a ait olduğunu duyurdu. Correa’nın ABD’nin kullandığı Manta üssünün kira sözleşmesini yenilememe kararı ilişkileri germişti. (ap)