El Cezire'ye göre Osmanlı canlandırılıyor

ANKARA - El Cezire Türk dış politikasını ‘Türk hilalinin yükselişi’ başlıklı analizle değerlendirirken, muhabiri de Başbakan Tayyip Erdoğan’a Suriye ve Irak’la ortaklık anlaşmalarından hareketle ‘Osmanlı Devleti’ni canlandırmak mı istiyorsunuz? Çünkü epeydir böyle projeler görmedik. Türkiye bölgede ne yapmaya çalışıyor’ sorusunu yöneltti. “Ekonomik gelişme ve dayanışma için anlamlı ve güzel gelişmeler. Çünkü 21. asır, aslında bir paylaşım asrı. Ülkelerimiz ve özellikle Irak’ın bu dayanışmaya çok büyük ihtiyacı var. Bir medeniyet ülkesi olan Irak’ta, bir medeniyet adeta çökertildi” yanıtını veren Erdoğan, “ABD güçleri çekilirken Irak’a en güçlü desteği verecek tek devlet vardır, o da Türkiye’dir” vurgusu yaptı.
AB’YE ALTERNATİF Mİ..? Aynı önerileri Rusya ve Yunanistan’a sunduklarını, Romanya ve Bulgaristan’a da sunacaklarını belirten Erdoğan, bu çalışmaların AB alternatifi olup olmadığı sorusunu “Uzaktan yakından AB ile alakası yok.
AB bir siyaset birliği” diye yanıtladı. Bu birlikteliklerin ekonomik katkı sağlayacağını söyleyip “Türkiye, AB’ye girdiği zamanda küresel açılım için çok önemli bir alt yapıyı oluşturmuş olacak” dedi.
NEDEN AB’YE ÜYELİK..? ‘Türkiye’nin dış politikası ve ekonomisi bölgede AB’den güçlü ve etkin. Uluslararası ekonomi ve politikada tek bir Türkiye AB’ye bedel’ denilerek neden AB’ye üyelik istendiği soruldu. Erdoğan, “Böyle bir birliğin içinde olmak Türkiye’nin vizyonunu güçlü kılacak. Türkiye demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir. Ama AB’nin Türkiye’yi oyalamaması gerek. Türkiye yük olmaya gelmiyor, yük almaya geliyor. Türkiye her yönden mevcut üyelerin bazılarından ileri konumda” dedi.
ABD GEZİSİ, OBAMA’NIN TAVRI VE NOBEL ÖDÜLÜ ALMASI... Obama’nın Ortadoğu’yu umutlandırdığı ama Filistin meselesinde gerekli baskıyı uygulayamadığı anımsatılıp Türkiye’nin de hayalkırıklığına uğrayıp uğramadığı soruldu. “Obama 10 ay önce seçildi ve on yılların sorununu bir anda çözmek kolay iş değil. Bu arada Nobel Barış Ödülünü de kendisine verdiler. Tabii bu kadar erken verilmesi de anlamlı” diyen Erdoğan, yakında yapacağı ABD ziyaretinde Ortadoğu’yu da ele alacağını söyleyip ekledi: “Umudumuzu yitirmedik. Amerika aktif rol oynayıp aldığı avansın gereğini yerine getirecektir. Kimsesizlerin kimi olmasını da inşallah yerine getirir.” (aa)