El Fetih'de genç kuşağın yolu açılıyor

El Fetih'de genç kuşağın yolu açılıyor
El Fetih'de genç kuşağın yolu açılıyor

Arafat?ın varisi görülen Barguti, Merkez Komite?ye girdi. Barguti, yıllardır İsrail hapishanelerinde. FOTOĞRAF: REUTERS

El Fetih kongresinde yeni seçilen merkez komiteye genç kuşak damgasını vurdu. İsrail'le müzakere yanlısı Barguti, Racub, Dahlan yıldızı parlayan isimler

BEYTÜLLAHİM - Yolsuzluk ve ‘İsrail işbirlikçisi’ suçlamalarıyla 2006’da iktidarı Hamas’a kaptırıp bir yıl sonra Gazze Şeridi’nden kovulan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih, 20 yıl sonra düzenlediği kongrede kadrosunu genç kuşaklara açtı. Beytüllahim’de yapılan kongede Merkez Komite’nin 23 üyesinden 18’i için yapılan seçimde Filistin topraklarını terk etmeyen pragmatistler, İsrail cezaevlerinde yatanlar, İsrail’le müzakereden yana olanlar ve İbranice konuşanlar ve Hamas düşmanları, sürgünde yaşayan eski tüfekleri ezdi. 

Kaddumi yok
Hamas’ın İsrail’le birlikte darbe hazırlığı yapmakla suçlayıp Gazze’den kovduğu eski güvenlik şefi Mahmud Dahlan (47), İsrail’de ömür boyu hapis cezası çeken Mervan Barguti (50), efsane lider Yaser Arafat’ın eski yardımcısı ve güvenlik şefi Cibril Racub (56) komiteye girerken, eski Başbakan Ahmet Kurey (Ebu Ala) yarışı kaybetti. Lübnan’daki tanınmış isimlerden Sultan Ebulayneyn, eski istihbarat şefi Tevfik Tıravi, eski Dışişleri Bakanı ve Arafat’ın yeğeni Nasır el Kidva, müzakereci Saib Erekat (54), Nablus Belediye Başkanı Cemal Muheysin ve mecliste Fetih grubunun lideri Azzam el Ahmed (62) de komitede yer aldı. Eski tüfek diye anılan 10 üyeden sarece dördü koltuklarını korudu: 40 yıl sonra Filistin topraklarına dönen Muhammed Guneym (Ebu Mahir), Fetih’in kurucularınran Selim Zanun (78), Arafat’ın eski sözcüsü Tayyib Abdurrahim (65) ve başmüzakereci Nebil Şaat (71). Geçen hafta delegelerin neredeyse tamamının oyuyla yeniden lider seçilen Abbas ile Dahlan’ı, İsrail’le birlikte Arafat’a suikast komplosu kurmakla suçlayan Tunus’ta sürgündeki Faruk Kaddumi ise aday olmadığı için komite dışı kaldı. Komitenin dört üyesi ise Abbas tarafından atanacak.
Yeni üyelerden Barguti akıcı İbranicesiyle tanınırken, Batı Şeria güvenlik şefliğini yürüttükten sonra artık Futbol Federasyonu başkanlığı yapan Racub ‘pragmatist’ bulunuyor. ABD ve Britanya eğitimli Erekat ise Filistin’in en deneyimli müzakerecisi. Azzam Ahmed ise Hamas’a karşı sert görüşleriyle tanınıyor. Hamas’ı bastırma hamlelerinde başı çekmiş Racub sonucu “Bu hareketi tekeline alan bir liderliğe darbedir” diye yorumlarken, Dahlan, “Seçim harekete yeni gelecek belirliyor” dedi. Fetihli delegelerin Gazze’den çıkışına izin vermeyen Hamas’ın liderlerinden Mahmud Zehar, yeni Fetih yönetimiyle diyalog istedi. (aa, afp, Reuters, ap)