Elçiler çağrıldı, Dışişleri'nde zirve

Petrol zengini Kerkük'ün Kürt kenti olmasını önlemeye çalışan Türkiye, TBMM'deki Irak görüşmesi öncesi önemli bir adım daha attı.

ANKARA - Petrol zengini Kerkük'ün Kürt kenti olmasını önlemeye çalışan Türkiye, TBMM'deki Irak görüşmesi öncesi önemli bir adım daha attı. Dışişleri, Ortadoğu'da görevli büyükelçileri Ankara'ya çağırıp durum değerlendirmesi yaptı. Değerlendirmede Kerkük'te referandumun önlenmesi için komşu ülkelerle atılabilecek adımlar öne çıktı.
Dün Müsteşar Ertuğrul Apakan başkanlığındaki toplantıya İran elçisi Gürcan Türkoğlu, Arabistan elçiliğinden yeni ayrılan Uğur Doğan ile yerine atanan Naci Koru, İsrail elçiliğinden ayrılan Feridun Sinirlioğlu ile yerine atanan Namık Tan, Lübnan elçisi İrfan Acar, Bağdat elçiliğinden yeni ayrılan Ünal Çeviköz ile yerine atanan Derya Kanbay, Mısır elçisi Şafak Göktürk, Suriye elçisi Halit Çevik ve Ürdün elçisi Hüseyin Diriöz katıldı. Komşuların "Irak için ayrı düşmeyelim. ABD'nin komşuları uzak tutma girişimini sonuçsuz bırakalım" mesajını ileten elçiler, "ABD'nin, Irak'ın içişlerine ne kadar karışma hakkı varsa, komşuların da var. ABD'nin tersi söylemine son vermemiz gerekli" vurgusu yaptı. Toplantıya bugün katılacak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün "Irak, Türkiye'nin en önemli konusu, yılın en önemli konusu" dedi.
Gül'ün ABD gezisine hazırlık
Toplantı Gül'ün 6 Şubat'taki ABD gezisi için hazırlık niteliğinde. Türkiye'nin kaygılarını ABD'ye acilen aktarmasının önemine dikkat çeken kaynaklar, Gül'ün ABD'li meslektaşı Condoleezza Rice ile görüşmesinin önemini vurguluyor. Ankara'nın özellikle nüfus yapısıyla oynanan Kerkük'e özel statü talebini dile getirmesi bekleniyor.