'Elçiliğin altında casus tüneli'

Tahran'da fuhuş tüneli!

Tahran'daki Britanya Büyükelçiliği'nin altında gizli bir tünel olduğunu tespit eden İran, ilginç bir suçlama getirdi: "Tüneli, casuslar ve hayat kadınları kullanıyor." Britanyalı yetkililer: "Tüneli elçiliği dinlemek için İranlılar açmış olabilir."

TAHRAN - ABD ve müttefiki Britanya'nın askeri müdahale yerine 'yumuşak devrim'le İslami rejimi yıkmaya yöneldiğini duyuran Tahran, Londra'ya karşı ilginç bir suçlama yöneltti: 'Britanya'nın Tahran Büyükelçiliği'nin altında kazılan gizli bir tünel casusluk ve fahişe trafiğinde kullanılıyor.'
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın sözcüsünün eşine ait Raja News sitesine göre, Tahran'ın merkezinde büyükçe bir alanda kurulu elçilik kompleksinin yakınındaki sokakta yapılan kazı çalışması sırasında keşfedilen uzun tünel, Firdevs Caddesi'nde bir halıcı dükkânının altına uzanıyor. Adı verilmeyen bir güvenlik yetkilisi, eski bir elçilik çalışanına dayanarak, casus ve fahişelerin buradan elçilik binasına gizlice girip çıktığını söyledi.
'Yaşlı tilki Britanya'
19 ve 20. yüzyılda İran'a müdahaleleri yüzünden 'yaşlı tilki' lakabıyla anılan Britanyalıların yeni bir komplo üzerinde çalıştığından şüphelenen muhafazakâr milletvekilleri, konuyu meclise taşıdı. Üç vekil yazılı olarak Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ve İstihbarat Bakanı Gulamhuseyin Muhsini'den derhal ve ciddi soruşturma talep etti. Muhsini bu hafta başında ABD ve Britanya'nın askeri müdahale seçeneğini rafa kaldırıp İran'da 'yumuşak devrim' planladığını söylemişti.
'İranlılar kazmış olmalı'
Britanya elçilik sözcüsü ise tünel hakkında bilgileri olmadığını belirtip suçlamaları reddetti. Sözcü, tüneli Britanyalıları gizlice dinlemek için İranlıların yapmış olabileceğini savunarak ekledi: "Açıkçası meclis ve başka yerlerde Britanyalı her şeye karşı kampanya var. Sanırım bu suçlama da bunun bir parçası. Ama bu iddialara zaman ayıracak durumda değiliz."
Geçen ay Tahran'daki Britanya elçilik rezidansı Golhak'ın mülkiyet hakkının soruşturulması için bir toplantı düzenlenmişti. Muhafazakâlar Britanyalıların burayı yasadışı ele geçirdiklerini söyleyip iadesini istiyor. Haziranda Şeytan Ayetleri yazarı Salman Rüşdi'ye Şövalyelik' unvanı veren Kraliçe 2. Elizabeth'in doğum günü partisine davetli İranlıların katılmasını engellemek için elçilik önünde protesto gösterisi düzenlenmişti. Muhafazakâr medya Britanya'nın binlerce sanatçı, yazar ve aydını İslami rejimin altını oymak için İran'a davet ettiğini yazıyor.
İran 1994'te Londra'daki elçilik binasına Britanyalıların yerleştirdiği bir dinleme cihazı bulduğunu öne sürmüştü.