Elçilik işgalinin 30. yılında yüksek tansiyon

Elçilik işgalinin 30. yılında yüksek tansiyon
Elçilik işgalinin 30. yılında yüksek tansiyon

İranlılar, ?Obama?yla uzlaşmaya hayır? yazılı pankartlar taşırken, muhalifler çöp konteynırlarını yaktı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AP

İranlılar ABD elçiliğindeki rehine eyleminin 30. yıldönümünde Amerika ve İsrail karşıtı gösteriler düzenledi. Bu vesileyle sokağa dökülen muhalifleri ise polis ve besiçler zorla dağıtırken, reformcu lider Kerrubi'nin dövüldüğü iddia edildi

TAHRAN - İran’da 1979’daki İslam Devrimi sonrası ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’ni işgal edip 444 gün 52 ABD’li diplomatın rehin alınması eyleminin 30. yıldönümünde Tahran öfkeli gösterilere sahne oldu. Eski elçilik binası önünde binlerce kişi devrim klasiği ‘Amerika’ya ölüm’ ve ‘İsrail’e ölüm’ sloganlarını atarken, muhalifler bu vesileyle bir kilometre ötedeki Hafti Tir Meydanı’na çıktı. Tartışmalı haziran seçimlerinin galibi Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı hedef alan göstericilere karşı polis yine şiddet kullandı.
‘Zorbalıkla mücadele ve öğrenci günü’ olarak kutlanan 4 Kasım’da ‘casus yuvası’ diye anılan elçilik binasının önünde toplanan İranlılar, 30 yıldır değişmeyen Amerikan karşıtı pozunu verdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın İran yönetimine yaptığı diyalog çağrısına ‘ABD’yle uzlaşmaya hayır’, ‘Sonuna kadar mücadele’ yazılı pankartlarla yanıt veren göstericiler, yayımladıkları bildiride ABD’yi düşmanca politikaları sürdürmekle suçlayıp ‘Böyle devam ettikçe diplomatik ilişki olmayacak’ dedi. Eski Meclis Başkanı Haddad Adil de, ABD’nin ‘değişim’ vaadini ‘sözde’ diye niteleyip “Obama döneminde de Washington yönetiminin İran ve Ortadoğu politikalarında değişiklik yok” diye konuştu. 

Yaralananlar var
Beri yandan muhalif liderler Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin taraftarları, Hafti Tir’de 1979’da Şah aleyhine atılmış ‘Diktatöre ölüm’ sloganıyla Ahmedinecad’ı hedef aldı. Polis göstericileri cop ve gözyaşartıcı bomba ile bastırmaya çalışırken çatışma çıktı. Muhalif site Mowzcamp.com Kerrubi’nin de katıldığı göstericilere polisin ateş edip birkaç kişiyi yaraladığını belirtti. Kerrubi’nin de dayak yediği ve güvenlik güçlerinin elinden korumaları tarafından kurtarıldığı öne sürüldü. Resmi haber ajansı İRNA ise ‘Ya Hüseyin, Mir Hüseyin’ diye bağırarak dağılan göstericilerin dükkan ve otobüsleri taşlayıp çöpleri yaktığını aktardı.
İmam Humeyni’nin varisiyken eleştirel görüşleriyle bir kenara atılmış Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri ise, zamanında destek verdiği işgal eylemini olumsuz yansımaları ve Amerikan toplumunda yarattığı hassasiyet nedeniyle şimdi doğru bulmadığını açıkladı. Obama ise 4 Kasım mesajında “İran hükümetinin, geçmişe odaklanmayı mı yoksa halkına fırsat, refah ve adalet getirecek kapıyı açmayı mı seçeceği konusunda karar vermesinin zamanı geldi” dedi. (aa, afp, ap)