Eleştiriler aynı, yeni övgü var

İlerleme Raporu sızdı

Avrupa Komisyonu'nun 7 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu'nun sızan taslağında Türkiye aynı noktalardan eleştiriliyor: "İfade özgürlüğü ve insan hakları yetersiz, ordunun siyasi rolü sorun, limanlar hâlâ Rumlara açılmadı." Raporda, cumhurbaşkanlığı krizinin çözümü ve ekonomik reformlar konusunda da övgüler var.

BRÜKSEL - AB'nin Türkiye'yle ilgili yıllık İlerleme Raporu sürpriz içermiyor. Dün haber ajanslarına sızan Avrupa Komisyonu'nun 7 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu'nun taslağında, Türkiye, ifade özgürlüğü, insan hakları, ordunun rolü ve limanlarını Rumlara açmaması konusunda eleştiriliyor. Baharda cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında orduyla AKP arasında patlayan krizle başa çıkabilmesi ve büyümeye yol açan ekonomik reformları sürdürmesi açısındansa övülüyor. Reuters'in ele geçirdiği taslak şöyle:
"2007'de siyasi reformlarda sınırlı ilerleme kaydedildi. Özellikle ifade özgürlüğü, ordu üzerinde sivil denetim, gayrimüslim cemaatlerin hakları konusunda daha fazla çaba gerekiyor." Daha fazla çaba gerektiren diğer konular yolsuzlukla mücadele, yargı reformu, sendikal haklar, kadın ve çocuk hakları olarak sıralanıyor.
Orduyla krizin bitmesi memnun etti
Ordu ve AKP hükümeti arasındaki krizin atlatılmasından duyulan memnuniyete atıf yapılırken, "Bahardaki anayasal krizin sonucu demokratik sürecin her şeyden önde geldiğini teyit ediyor" deniliyor. Bunu "Ordu, yetkisinin ötesindeki konularda kamusal konum almıştır. Ordu üzerinde tam sivil denetim ve savunma harcamalarının meclis incelemesinden geçirilmesi hâlâ sağlanamamıştır" eleştirisi izliyor.
Yolsuzlukla mücadeledeki ilerleme yetersiz bulunurken, güvenlik güçlerinin işkenceye başvurduğu vakaların azalsa da tümüyle bitmediği belirtiliyor: "İşkence vakaları hâlâ var. Özellikle de gözaltı başlamadan önce. Güvenlik güçleri mensuplarının ihlalleriyle ilgili iddialar çok daha sıkı soruşturulmalı."
Üretim ve hizmetle ilgili yasalarını AB standartlarına yaklaştırması konusunda övülen Türkiye'ye, Ankara Anlaşması Ek Protokolü uyarınca üye ülkelerden biriyle ilişkilerini normalleştirmediği, yani Rumlara limanlarını açmadığı gerekçesiyle yine eleştiri var. Geçen yılki İlerleme Raporu'nda bu sebepten Türkiye'yle müzakerelerde 35 başlıktan sekizinin açılmaması tavsiye edilmiş, AB liderleri tavsiyeyi kabul etmişti.
Taslakta AB üyelerinin Türkiye'yle müzakereleri nasıl sürdüreceklerine dair tavsiye henüz herhangi bir tavsiye yer almıyor. Rapor bu tavsiye konularak yayımlanacak. Raporu kaleme alan Komisyon'un genişleme sorumlusu Olli Rehn, dün Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşmasında, yıl sonuna dek Türkiye'yle iki başlığın (tüketici hakları ve Avrupa ulaşım ağı) daha açılmasını beklediğini söylemişti.