Eliezer'e 'barışsız olmaz' mesajı

Eliezer'e 'barışsız olmaz' mesajı
Eliezer'e 'barışsız olmaz' mesajı

Eliezer ile Davutoğlu Esenboğa Havaalanı?nda bir araya geldi. FOTOĞRAF: AA

Gazze gerilimi sonrası Türkiye'ye gelen ilk İsrailli bakan Ben Eliezer, havaalanında da olsa Davutoğlu ile görüştü. Davutoğlu Eliezer'e Ortadoğu barışındaki tıkanmayı hatırlatıp 'Gazze'de süren insanlık trajedisinin' düzeltilmesini istedi. Erdoğan da Gazze'ye yardımlar için kapıların açılmasını talep etti

ANKARA - Türkiye ile İsrail arasında kriz çıkaran Gazze operasyonu sonrası İsrail’den ilk ziyareti ‘Türkiye dostu’ bilinen Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Baen-Eliezer gerçekleştiriyor. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı için gelen İsraill bakan, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu  ile görüşme muradına da erdi. Önce 18.00’da randevu veren sonra 17.00’da Başbakan Tayyip Erdoğan ile Libya’ya uçma kararı alan Davutoğlu, 16.30’da bakanlıkta görüşeceğini duyurduğu Ben Eliezer’le ancak havaalanında buluştu.

İsrail hatasını kabul etsin
Ben-Eliezer, Esenboğa Havaalanı’ndaki görüşme sonrası gazetecilere “Çok yararlı bir görüşme yaptık ve biz Ankara’da çok sıcak bir şekilde ağırlanıyoruz” diye konuşurken Davutoğlu’nun Eliezer’e Gazze’de yaşanan insanlık trajedisinin halen devam ettiğini ve Gazze’deki durumun iyileştirilmesini beklediklerini aktardığı öğrenildi.
Eliezer sorunları ‘aile kavgası’na benzetirken “Bu tür gerilimler her ailede olur. Önemli olan, beraber çözüm aramamız. Türkiye, bizim için çok önemli. İlişkilerimiz, her türlü soruna karşın iyi yönde ilerleyecektir” dedi.  Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişerek ilerleyeceğini ifade eden Eliezer, bir gazetecinin Gazze’deki trajediyi sorması üzerine “Biz bir aileyiz, konuyu görüştük ama sadece kim yanlış kim doğru onu görüşmedik” yanıtını verdi. Eliezer, “Gül ile görüşecek misiniz” sorusuna da “Bekleyelim, görelim”  karşılığını verdi.      
 Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin de, Davutoğlu’nun İsrailli bakana “Ortadoğu barış sürecinin İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye olmak üzere her iki kanalının da tıkalı olduğunu” hatırlattığını belirterek, “Bu süreçte ilerleme olmadığını, bu sürecin canlanması gerektiğinin bölge barışı için şart olduğunu,  İsrailli bakana sayın bakanımız iletmiştir” dedi. Özügergin, İsrailli bakanın da, ‘ilişkilerde ileriye dönük’ bakış açısının gündemde tutulması ve yüksek düzeyli siyasi temasların başlaması gerektiğini dile getirdiğini kaydetti. 
Davutoğlu-Eliezer  görüşmesine ilişkin bilgi veren Türk diplomatik kaynaklar, “Hiçbir şekilde, İsrailli bakanla görüşmekten kaçınmadık. Programlar sıkışsa bile havaalanında görüştük” vurgusu yaptı. İsrail’e ‘dostça uyarılar’da bulunulduğunu belirten Türk diplomatik kaynaklar, “İki ülke, diyalogla sorunları aşmaya kararlı. Ama İsrail hatalarını kabul edip ve uyarıları dikkate almak zorunda” değerlendirmesi yaptı.

Temel sağlam
 Dün İstanbul’daki ‘İsrail’de Yatırım’ semineri öncesi gazetecilere konuşan Ben-Eliezer, “İlişkimizin temeli sağlam” derken Gül’ü olabildiğince çabuk İsrail’de görmek istediklerini belirtti.  İsrailli bakan, ülkesinin Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın “Türkiye onca hakaretten sonra arabulucu olamaz” çıkışı hatırlatılınca şu yanıtı verdi: “İsrail demokratik bir ülke, herkes istediği açıklamayı yapabilir.” Türkiye’nin, Suriye ile İsrail arasında işleri yoluna koymaya yardımcı olabileceğini ve bu konuda pozisyon alması gerektiğini anlatan İsrailli bakan, Türkiye’nin Suriye ile iyi ilişkilerinden rahatsız olmadıkları söylerken, “Nükleer bir İran Ortadoğu’da bütün dengeleri kaybetmek demek” itirazı getirdi. 

Arınç 15 dakika bekletti
Erdoğan’ı uğurlamaya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Devlet Bakanı Egemen Bağış da Eliezer ile kısa görüşmeler yaptı. Eliezer’i 15 dakika bekleten Arınç, “İlişkilerin  daha iyi olmasını istiyoruz. Bakanınbüyük bir işadamı grubuyla gelmesi çok önemli” dedi.
Erdoğan da Libya’ya hareket öncesi Türkiye’nin amacının ‘dost kazanmak’ olduğunu belirterek, Filistin’e yardımları için Gazze’ye kapıların açılmadığından yakındı. Erdoğan ‘arabuluculuk’ görevinin Türkiye’ye düşmesi halinde, gerekenin ve en iyi olanın yapılacağını’ da söyledi. (Radikal)