Elysee Sarayı'nda hüzün ve coşku

Fransa'da dün Jacques Chirac'ın cumhurbaşkanlığını Nicolas Sarkozy'ye devretmesiyle bir dönem kapandı. Elysee Sarayı'ndaki sembolik devir teslim töreninde, Chirac 12 yıllık cumhurbaşkanlığını noktalarken, Fransa 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğmuş ilk lideriyle tanıştı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da dün Jacques Chirac'ın cumhurbaşkanlığını Nicolas Sarkozy'ye devretmesiyle bir dönem kapandı. Elysee Sarayı'ndaki sembolik devir teslim töreninde, Chirac 12 yıllık cumhurbaşkanlığını noktalarken, Fransa 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğmuş ilk lideriyle tanıştı.
Sarkozy'yi kırmızı halıda karşılayan Chirac'ın, özel görüşmeye geçmeden halefiyle uzun uzun tokalaşması dikkat çekti. Törende Sarkozy, nükleer silahların gizli kodlarıyla bunları kullanma yetkisini devralırken, Chirac'ın 'mirasları' arasında önceki cumhurbaşkanlarının adları ve cumhurbaşkanlığı simgesinin bulunduğu kolye de vardı. Tören sonrası 74 yaşındaki Chirac arabasına atlayıp Elysee'den ayrılırken hayli duygusaldı. Chirac'ın hüznü, saray çalışanlarıyla çevredekilerin alkışları ve milli marşı söylemesiyle iyice arttı. Sarkozy'nin de Chirac'ı alkışlaması dikkat çekti.
Astonia'lı girizgâh
Sarkozy ise 5. Cumhuriyetin altıncı cumhurbaşkanı olmanın sevincindeydi. 400 davetlinin olduğu salona, eşi Cecilia'nın büyükdedesi ünlü besteci Albeniz'in 'Astonia' eseriyle giren Sarkozy, derhal kamera önüne geçip cumhurbaşkanı olarak ilk kez halka seslendi. Televizyondan yayımlanan 10 dakikalık konuşmada Sarkozy, ülkesinin hızla değişen dünyaya ayak uydurması için 'derin reform süreci' başlatma sözünü şu sözlerle verdi: "Halk bana bu sorumluluğu verdi. Bunu titizlikle ve halkın güvenine layık olarak arzuyla taşıyacağım. Değişim sorumluluğunu yerine getirmeye onurumla bağlıyım. Fransa'da değişime muhalefet hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı. Değişimdeki ertelemeler ölümcül olur."
Kilit bakanlıkları solculara önerince ekibini kızdıran sağcı liderin, 'birlikte çalışma çağrısı' da dikkat çekti. Sarkozy, "Kimseden inançlarını reddetmesini, dostlarına ihanet etmesini veya geçmişini unutmasını istemeyeceğim. Fransa'ya hizmet etmek isteyen herkesle çalışmaya hazırım" dedi.
Yine 'Akdeniz birliği' söylemi
Sarkozy güvenlik, insan hakları ve küresel ısınmanın iktidarının öncelikleri olacağını belirtirken, 'Akdeniz birliği için çalışma' sözünü yineledi: "Akdeniz'e sırt çeviren Fransa, tarihine ve geleceğine sırt çevirir." Cumhurbaşkanlığı Invalid Meydanı'nda 21 pare top atışı ve askeri geçit töreniyle kutlanan Sarkozy, Arc de Triomphe'daki meçhul asker anıtının ateşini yeniden yakıp efsane lider De Gaulle'ün mezarına çelenk koydu. Champs-Elysee'de halkı selamlayan Sarkozy, bir ilke imza atıp 2. Dünya Savaşı'nda Paris'in bağımsızlığını kazanmasından sekiz gün önce Alman saldırısında ölen 35 direnişçinin anıtını da selamladı. Akşam Berlin'e uçup Alman Başbakanı Merkel'le buluştu.
Törenin en ilgi çekici yanı 'Fransız Kennedy ailesi' diye nitelenen Sarkozy'lerdi. Cecilia ve oğulları Louis ile çiftin önceki evliliklerinden olan iki kızı ve iki oğlu törendeydi. Sarkozy, Cecilia'yı dudağından öperken, konuşmasının ardından duygulanınca da gözyaşlarını sildi. Rahatlığıyla bilinen Cecilia'nın 'first lady' performansı merakla bekleniyor.