'Emperyal Japon' ruhunu hortlatan parti

Japonya'da seçim öncesi Mutluluğu Gerçekleştirme Partisi, imparatorluk ruhunu kamçılıyor. Parti pasifist anayasayı çöp atmayı, Kuzey Kore'ye saldırmayı, Çin'e karşı silahlanmayı ve nüfus patlamasını vaat ediyor

TOKYO - Siyasetin 1955’ten beri iktidardaki muhafazakâr Liberal Demokratlar ve muhalefetteki Demokratlar tarafından parsellendiği Japonya’da 30 Ağustos seçimi öncesi ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda atom bombasıyla sindirdiği ‘emperyal Japon’ ruhunu hortlatan siyasi bir parti sahneye çıktı. ‘Budist Azize’ ve ‘Yeniden Doğan Afrodit’ lakaplı Kyoko ve eşi Ryuho Okawa’nın ‘üçüncü yol’ olma iddiasıyla kurduğu Mutluluğu Gerçekleştirme Partisi, şimdiden tabu sayılan pek çok konuda ‘cesur’ çıkışlar yaptı.
20 yıldır  süren ekonomik daralmadan bezmiş seçmene nüfusu 2.5 katına çıkarmayı, ABD’yi sollamayı, önleyici müdahale için Kuzey Kore’ye saldırmayı, Çin’le savaşmak için silahlanmayı, Japonya’nın küresel lider olmasını engelleyen sömürgeci mantıkla mücadeleyi, dini yaşamın her alanında etkili kılmayı vaat eden partinin paylaşım sitesi Youtube’a koyduğu tanıtım filmleri ise oldukça sansasyonel. İki kez atom bombası yemiş Japonya’nın travmasını deşmek için hazırlanmış kısa filmde, Japon halkını köleleştirmek için atom bombası atmaya hazırlanan kişi olarak resmedilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-il sırıtarak “Anayasaları sayesinde hiçbir şey yapamayacaklar” diyor. Bu göndermeyle işgal altında 1947’de yazılmış pasifist anayasa eleştiriliyor. 

Kim’in bilinçaltını okuyorlarmış!
Tokyo üzerine yağan atom bombalarının ardından oluşan mantar şeklindeki bulutların görüntüleri ve kırmızı mürekkebin yayıldığı Japonya haritasıyla devam eden videoda Kim “Çin dünya lideri olacak. Kuzey Kore de ikinci” diye ekliyor. Video tartışma yaratırken ‘Kim’in böyle düşündüğünü nereden öğrendiniz’ sorusuna da yanıt veren parti liderleri, ‘bilinçaltını okudukları’ iddiasındalar. Ryuho Okawa, Buda ve Konfüçyüs’ün ruhlarına ‘bağlanabildiği’ gibi Kim’in de bilinçaltını okuyabildiğini hatta Muhammed ve İsa peygamberlerin kendisine şöyle dediğini öne sürüyor: ‘Japonya silahlanarak ve anayasasını değiştirerek Asya’ya hâkim olacak.” 1986’da ‘Mutlu Bilim’ akımını kuran ve ‘Doğru Zihnin Dharma’sı’ adlı kitabının 11 milyon sattığını iddia eden Okawa çifti, 100 vekilinden destek aldıklarını savunuyor. (Independent)