En acemi teröristler

ABD abartıyor mu?

New York Times, askeri üsse saldırmaya hazırlanan biri Türk altı zanlının acemiliklerini FBI'a dayanarak yazdı. Zanlılar öylesine acemice davranmış ki haberde "Terör saldırısı demeye değmez" deniyor.

WASHINGTON - ABD'li yetkililer, New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlama suçundan tutuklanan ve aralarında Serdar Tatar adlı bir Türk'ün de bulunduğu altı zanlının, 'planlarını hayata geçirme eşiğinde' olduklarını açıkladı. New York Times, zanlıları Ocak 2006'dan beri izleyen FBI'ın raporlarına dayandırdığı haberinde, zanlıların 'acemiliklerini' gözler önüne serip 'saldırıyı gerçekleştirmekten ne denli uzak' olduklarını gösterdi. Gazete, 'Belgelerde, kanlı bir komplo portresi çizilse de, bu eylemlere terör saldırısı denemez' yorumu yaptı. Tatar dışında Amerikan vatandaşı Muhammed Şnever, Arnavut asıllı Agron Abdullahu ile üç kardeş Dritan Duka, Eljvir Duka ve Shain Duka'dan oluşan grubun hazırlık aşamasındaki 'acemilikleri' şöyle sıralandı:
Şüphendiklerine liderlik önerdiler

 • Zanlılar Poconos dağındaki atış talimlerini kaydettikleri DVD'yi bir dükkânda çoğalttı. Dükkân sahibinin Ocak 2006'daki ihbarından iki hafta sonra gruba iki FBI muhbiri sızdı. Muhbirler, zanlıları bir yıl boyunca dinledi.
 • Zanlılar, kendini "Mısır ordusunda askerdim" diye tanıtan muhbirden şüphelendi. Hatta biri, "FBI'dan mısın, değil misin bilmiyorum ama planımız sürecek" diye çıkıştı. Şnever ise askerlik deneyimi olduğu için muhbirden lider olmasını isteyip "Hizmetinizdeyim" dedi.
 • Zanlılara 'bir saldırının nasıl yapılacağını' öğreten bu muhbir oldu. İstedikleri silahı sağlayabileceğini söyleyip en öldürücü silahları almalarını öneren muhbir, askeri tesislere keşif misyonuna götürme sözü verdi. Muhbir, otomatik silahlarla RPG'lerin bulunduğu bir silah listesi sundu. Dritan Duka, muhbirden şüphelenip "Geçmişin veya niyetlerine dair bilmem gereken başka şeyler var mı? Mesela dindar mısın?" diye sordu. Duka, niye kaygılandığı sorusuna "Listede ağır silahlar var" yanıtı verdi.
 • Muhbir, babasının pizzacısı sayesinde üssün haritasını bulma sözü veren ama harekete geçmeyen Tatar'ı da 'yoldan çıkarmış.' Muhbir, 'ABD'ye karşı öfkesini' gösteren bir nutuk atınca Tatar, "Yaptıklarının bedelini ödetmek mi istiyorsun? Tamam. Haritaya mı ihtiyacın var?" dedi. Kısa süre sonra haritaları getirdi.
 • Zanlılar, şubat ve martta Poconos'ta paintball talimi yaptı. Dritan Duka, "ABD ordusu da bu talimi yapıyor" dedi.
  Cep telefonuyla üs fotoğrafı
 • Şnever ile bir muhbir ağustosta, keşif için arabayla üsse gitti. Şnever, muhbire "Konuşur gibi yapıp cep telefonunla üssü çek. Polis durdurursa, resimleri sileriz" dedi.
 • Eljvir Duka "Saldırıdan önce fetva almalıyız" dedi. Ama kimden alınacağını bilemediler.
 • Zanlılar 'maneviyatlarını yitirme korkusu' yaşadı. Tatar, "Ben varım" dese de ailesinin güvenliğini sağlama şartı koştu. Dritan Duka ise muhbire "Sadece güvende olmak istiyorum, birader. Beş çocuğum var ve batmak istemiyorum. İnsanlar teröristmişim gibi bakacak" dedi.
  Baba Müslüm Tatar, ABD basınına oğlunun son yıllarda radikal İslam'a yöneldiğini söylerken, Rus eşi Khalida Mirzhyeiva "Camiye nadiren giderdi. Bir çocuğu ve iyi bir ailesi olmasını istiyordu. O terörist değil. Kimseyi öldüremez" dedi. Abdullahu'nun arkadaşı Bob Watts ise ABC'ye, "Agron, Usame Bin Ladin'e hep şakayla 'Benny amca' derdi" diye konuştu. (NYT)