'En büyük sosyalist İsa' üzerine Chavez yemini

Latin Amerika solu için birlik yılı olan 2006'daki seçimlerde zaferlerini ilan eden Venezüella ile Nikaragua devlet başkanları Hugo Chavez ile Daniel Ortega, dün yemin ederek görevlerine başladı.

CARACAS - Latin Amerika solu için birlik yılı olan 2006'daki seçimlerde zaferlerini ilan eden Venezüella ile Nikaragua devlet başkanları Hugo Chavez ile Daniel Ortega, dün yemin ederek görevlerine başladı. Altı yıllık ikinci dönem iktidarına başlayan Chavez, yemin töreninde, efsane devrimci Che'nin "Vatan, sosyalizm veya ölüm" sloganını alıntılarken, 'en büyük sosyalist Hz. İsa' üzerine 'Venezüella sosyalizmini uygulama' yemini etti: "Tarihin en büyük sosyalisti İsa ve mükemmel anayasa üzerine yemin ederim. Dinlenmeden, yaşamım ve gecelerimi Venezüella sosyalizminin inşasına adayacağım. Vatan, sosyalizm ya da ölüm." Önceki gün elektrik ve telekomünikasyon şirketlerini millileştirme planı açıklayan Chavez, meclisin kendisine 'devrim yasalarını kararnamelerle uygulama' yetkisi vermesini de istedi.
Ardından Sandinist Ortega'nın yemin törenine giden Chavez, Nikaragua'ya 32 elektrik santralı kurma, düşük faizli kredi ile eğitim ve sağlık yardımı sözü verdi.