'En çok aranan terörist öldürüldü'

CAKARTA - Endonezya’da başta 2002’de 202 kişinin öldüğü Bali’deki saldırı olmak üzere pekçok terör eyleminin başı olarak aranan Kaide bağlantılı militan lider Nurdin Muhammed Top’un öldürüldüğü belirtiliyor.  Medyaya göre, Güneydoğu Asya’nın en çok aranan militanı ve bomba uzmanı 40 yaşındaki Nurdin, Orta Java’ya bağlı Temanggung bölgesindeki Beji’de bir çiftlik evinde 17 saatlik kuşatmanın ardından dün düzenlenen operasyondan sağ çıkamadı. 

Bali, Ritz-Carlton, Marriott saldırıları...
Ağır silah ve el bombalarının kullanıldığı operasyonda Nurdin’le birlikte iki kişinin daha öldüğü belirtildi. Asya genelinde hilafet kurma iddiasındaki İslam Cemaati’nin önde gelen isimlerinden Nurdin’in öldüğü bilgisini polis şimdilik teyit etmezken, banyoda bulunan cesed DNA testi için Cakarta’ya götürülecek.
Ayrıca Cakarta’da Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono’nun konutuna 5 km mesafede ikinci bir eve düzenlenen baskında intihar eylemcisi oldukları öne sürülen iki militan öldürüldü, beşi yakalandı. Bu kişilerin devlet başkanına bomba yüklü araçla suikast hazırlığı yaptığı iddia edildi. Aslen Malezya vatandaşı olan Nurdin, geçen ay Cakarta’da Ritz-Carlton ve J.W. Marriott otellerine düzenlenen bombalı saldırıları bir açıklama ile üstlenmişti. (Reuters, ap, afp)