En çok dayak yemiş başkan

Bolivya'nın ilk yerli devlet başkanı Evo Morales, koka üreticiliği yaptığı dönemde ABD'li ajanların kontrolündeki narkotik polisin birçok kez dayağını yediğini belirtti. Başkanlık konutunda AP'ye demeç veren Morales...

LA PAZ - Bolivya'nın ilk yerli devlet başkanı Evo Morales, koka üreticiliği yaptığı dönemde ABD'li ajanların kontrolündeki narkotik polisin birçok kez dayağını yediğini belirtti. Başkanlık konutunda AP'ye demeç veren Morales, ABD'nin uyuşturucu kaçakçılığında kullanıldığı gerekçesiyle her derde deva kokanın üretimini engellemesiyle mücadele ettiğini, bunun bedelini polis tarafından bayılana dek dövülerek ödediğini anlattı.
Polisin dayak attıktan sonra kendisini ormana attığını, bir gün sonra koka sendikası liderleri tarafından bulunup kurtarıldığını aktaran sendika kökenli solcu lider, "Bu bir ya da iki kez de olmadı. Size bu hikâyelerden çokça anlatabilirim" dedi.
'Zenginler tazminat ödesin'
Bolivyalıların en önemli geçim kaynaklarından biri olan koka, uyuşturucu özelliğinin yanı sıra ilaç ve şifalı çay olarak kullanılıyor.
Morales, dünyanın en zengin ülkelerinin doğal kaynakları israf ederek üçüncü dünya ülkelerine verdikleri zarara karşılık ödeme yapmaları gerektiğini de savundu. Venezüella ve Küba'yla ittifak halindeki Bolivya lideri, Latin liderler olarak gelişmiş dünyanın 'ekolojik borcuna' dair tazminat talep etmenin yasal yollarını araştırdıklarını belirtti.