En güvenilen lider Obama, Erdoğan da sıralamada

WASHINGTON - Dünya çapında önde gelen liderlere yönelik güven araştırmasında ABD Başkanı Barack Obama zirveyi kimseye kaptırmazken, Başbakan Tayyip Erdoğan da bölgesel düzeyde üst sıralarda yer aldı. En az güven duyulan liderler ise İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin.
Siyasi konularda dünyanın nabzını tutan World Public Opinion’ın 4 Nisan-12 Haziran arasında 20 ülkede yaptığı ankette, Obama ortalama yüzde 62 ile en güven duyulan lider çıktı. Obama dışında küresel düzeyde güvenilirlik testinde yüzde 40’ı geçen yok. ABD liderinin desteği baba memleketi Kenya’da yüzde 95’lere ulaşırken, Britanya’da yüzde 92, Almanya’da yüzde 89, Nijerya’da yüzde 85’lere varıyor. Türkiye’de ise Obama yüzde 45 ile en çok güven duyulan yabancı lider. Küresel düzeyde Obama’yı yüzde 40 ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun izliyor. Britanya Başbakanı Gordon Brown’a güvenenlerin oranı yüzde 36 iken, geçen yıl yüzde 30’luk desteği olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu kez yüzde 34’te. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao da yüzde 32’lük orana sahip. 12 Haziran’daki tartışmalı seçimle iktidarını koruyan Ahmedinecad yüzde 28, Putin yüzde 34 ile en az güvenilir lider.

Erdoğan Azerbaycan’da listeye giremedi
Erdoğan ise Ortadoğu ve Avrasya’da bölgesel liderler arasında ilk 10’da. Davos’taki ‘One Minute’ çıkışıyla Arapların gönlüne giren Erdoğan’ın Filistin’deki popülaritesi azalmış gözüküyor. Filistin’de Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Ürdün Kralı Abdullah’ın ardından yüzde 63 oyla beşinci sırayı alan Erdoğan, Pakistan’da ikinci, Mısır’da dördüncü. Erdoğan Türkiye’de bölgesel liderler arasında yüzde 57 ile birinci. Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev ise, Erdoğan’ın ardından yüzde 47 ile Türk halkının en çok güvendiği isim. Buna karşın Erdoğan Azerbaycan’da listeye giremiyor. Türkiye’de Ahmedinecad yüzde 33, Esad yüzde 22, Merkel yüzde 13, Sarkozy yüzde 8, Irak Başbakanı Nuri Maliki yüzde 7 destek alıyor. (Reuters, ntv, anka)