En hızlı büyüyen 'canavar'

Irak'ta dehşet saçan ve halk arasında 'kuduz köpekler' diye anılan Amerikan özel güvenlik firması Blackwater'ın, pazar günü Bağdat'ta 11 sivili öldürmesinin ardından...

BAĞDAT - Irak'ta dehşet saçan ve halk arasında 'kuduz köpekler' diye anılan Amerikan özel güvenlik firması Blackwater'ın, pazar günü Bağdat'ta 11 sivili öldürmesinin ardından Başbakan Nuri Maliki'nin lisansını iptal edip ülkeyi terk etmesi talimatı vermesine karşın, şirket elemanları dört gün aradan sonra dün tekrar Bağdat sokaklarına döndü.
Amerikalı diplomatlar korumasız kalıp Yeşil Bölge'ye 'tıkılmışken', ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği sözcüsü Mirembe Nantongo, Blackwater'ın Amerikalı personele konvoy eskortuna 'sınırlı' olarak yeniden başladığını duyurdu: "Sınırlı çalışmaya yeniden başladık. Ancak bu çok sınırlı ve tüm görevler için daha önceden onay alınması gerekiyor. Kararı, Irak hükümetine danışarak aldık. Tüm konvoylar, özel güvenlik elemanlarınca korunacak."
'Sınır dışı edemeyiz'
Irak İçişleri Bakanlığı'nın raporunda Blackwater'ın adamlarının 'saldırıya uğradıklarını' düşünerek 'dört ayrı yerden rastgele ateş açmaya' başladıkları sonucuna varılıp 2003'te özel güvenlikçilere getirilen yasal dokunulmazlığın kaldırılması önerilirken, Maliki'nin bir yardımcısı 'özel güvenlikçileri sınır dışı etmelerinin zor olacağını' teslim etti.
Maliki'nin adı belirtilmeyen yardımcı, Blackwater krizini aşmanın tek yolunun 'kurban ailelerine tazminat ödenmesi' ve 'tüm tarafların, özel güvenlikçilerin Irak'ta çalışma koşullarını düzenleyen yeni kurallar üzerinde anlaşması' olacağını söyledi.
Los Angeles Times gazetesi ise Bağdat Büyükelçiliği'nin diplomatlarını koruyan şirkete eli kanlı olmasına rağmen kol kanat gerdiğini yazdı. Gazeteye konuşan adı açıklanmayan Amerikalı bir diplomat, Blackwater'la ilgili Dışişleri Bakanlığı soruşturmasının 'çok gizli yürütüldüğüne' dikkat çekip "Büyükelçilik ve Blackwater birbirini koruyup kolluyor. Bu sessizlik duvarı iyi bir şey mi bilmiyorum. Ancak bu duvar suçluyu koruyorsa, kesinlikle iyi değil" ifadelerini kullandı.
Baş neden Irak savaşı
Independent gazetesi de, özel güvenlikçilerin oluşturduğu 'özel orduların' dünyada 50'den fazla ülkede yılda 120 milyar doların döndüğü bir sanayiye dönüşmesini manşetine çıkardı. Brookings Institution adlı düşünce kuruluşunun raporuna göre, Afganistan, Irak, Kolombiya, Nijerya, Rusya ve Suudi Arabistan gibi bölgelerde konuşlu paralı askerler, dünya çapında en hızlı büyüyen sanayi sektörünü oluşturuyor. UCLA Üniversitesi'nden siyaset bilimi profesörü Deborah Avant, "Güvenlik sektöründeki büyüme hızı olağanüstü. Özellikle Irak savaşı bu patlamada önemli rol oynadı" vurgusu yaptı.
Chatham House'dan güvenlik uzmanı Bob Ayers ise 'özel orduların' 1990'ların başında Soğuk Savaş'ın bitmesiyle ortaya çıktığını söyleyip "Bu güçlere ihtiyaç duyulması, 1990'larda küresel tehditlerle birlikte korunma ihtiyacının da artmasıyla açıklanabilir" yorumu yaptı. (Dış Haberler)