En kritik ve renkli seçim

En kritik ve renkli seçim
En kritik ve renkli seçim

Yeşilli Musaviciler, ?Atal matah tutuleh, diktatore kutuleh? diye bağırıp Ahmedinecad?a ?küçük diktatör? diyor. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP REUTERS

İran'da Devrim Muhafızlarının 'Kadife devrimi baştan ezeriz' tehdidi eşliğinde en kıran kırana cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Dört aday da nevi şahsına münhasır

TAHRAN - ABD’de Barack Obama’nın başkan seçilmesinden yedi ay sonra İran cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün sandık başına gidiyor. Koltuğun aşırı muhafazakar sahibi Mahmud Ahmedinecad ile reformcu rakipleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi, ılımlı muhafazakar rakibi Muhsin Rızai arasındaki yarış özellikle son haftada kızıştı. Önceki gece Devrim Muhafızları siyasi büro şefi Yadullah Cavani, Musavi taraftarlarının etrafı silip süpüren yeşil renkli kampanyasını kadife devrim girişimiyle kıyaslayıp “Daha baştan engelleriz” tehdidi savurdu. Bugün 46.2 milyon seçmenin sandığa çağrıldığı seçimi yüzde 50’nin üzerinde oy alan kazanacak. Kimse bu orana ulaşamazsa en çok oy alan iki aday 19 Haziran’da ikinci turda yarışacak. Adaylar şöyle:

Hem Marco Polo hem Robin Hood: 53 yaşındaki Ahmedinecad, dindar demirci babanın oğlu. İnşaat mühendisliği-trafik yönetimi doktorası yaptı. Yoksul kitlelere 1979 İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni’yi hatırlatıyor. Gece tek başına külüstür Peugeot’suna atlayıp varoşlara gittiği için ‘İslamcı Robin Hood’, başkanlığının ilk yıllarında turlamadığı kent bırakmadığı için ‘Marco Polo’ diye de anılıyor. Ama ekonomideki kötü gidişat, Batı ile didişme ve üç BM yaptırımı otoritesinin sorgulanmasına yol açtı. 

Son başbakan: 67 yaşındaki Musavi, mimarlık okumuş, devrimden sonra da resmi gazetenin yayın yönetmenliğini yapmıştı. 1980-1988 İran-Irak savaşında başbakanı olarak ekonomiyi şarampole düşmekten kurtardıktan sonra bu makam kaldırılınca kendini sanata verdi ve yıllardır İran Sanat Akademisi’nin başkanlığını yapıyor. Seçimde meydanları sanatçı-akademisyen eşi Zehra ile coşturdu. 

Molla ama hepsinden solcu: 72 yaşındaki Kerrubi adaylar içindeki tek molla, ama görüşleriyle en solcu. Kitlesel desteği zayıf ama saygınlığı var. İlahiyat eğitiminin ardından Kum medreselerinde tedrisat görmüş, Humeyni ile Şah döneminde birkaç kez tutuklanmıştı. İki kez meclis başkanlığı yaptı. Kurulu düzene en fazla yüklenen aday olarak lakabı ‘reformlar şeyhi’.   

Yumuşayan muhafız: 55 yaşındaki Rızai, 1981’den 1997’ye dek Devrim Muhafızları’nın komutanıydı. Şimdi Düzenin Yararını Teşhis Konseyi sekreterliğinin yanısıra üniversitede ekonomi okutuyor. 1994’de 95 kişinin öldüğü Buenos Aires’deki Yahudi kültür merkezinin bombalanmasıyla ilgili olarak Interpol’ün aradığı altı İranlıdan biri. Ahmedinecad’a karşı bayrak açarken ABD ile diyalog vaat ediyor. (Dış Haberler)