Endonezya bu kez can evinden vuruldu

Endonezya bu kez can evinden vuruldu
Endonezya bu kez can evinden vuruldu

Marriott Oteli?nin otoparkında patlayan bombalar altı kişinin ölümüne yol açarken, komşu Ritz Carlton?da üç ölü var. FOTOĞRAF: AFP

CAKARTA - Endonezya, 2002 ve 2005’de turistik Bali kentindeki bombalı saldırıların ardından İslamcı militarizmi ezdi derken can evinden vuruldu. Dün sabah başkent Cakarta’nın lüks kesiminde yanyana yer alan Ritz-Carlton ve Marriott otellere eş zamanlı saldırılarda 9 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. Bombalar Marriott’ın otoparkı ile Ritz-Carlton’ın restoranında patlarken, ölenlerden ikisinin Avustralyalı, birinin Yeni Zelandalı, yaralananlardan 8’i Amerikalı, toplam 17’sinin yabancı olduğu kaydedildi.
İki intihar komandosundan söz eden polis, altı kişinin öldüğü Marirott’ın 1808 nolu odasında patlamamış bomba ile patlayıcı buldu. Ritz-Carlton’ın güvenlik kamerası patlama öncesi sırt çantalı ve beyzbol şapkalı birinin içeri girerken görüntüledi.
Saldırı sonrası otelleri ziyaret eden Devlet Başkanı President Susilo Bambang Yudhoyono “insanlık dışı” dediği saldırıları kınadı. Manchester United takımı da Ritz-Carlton’da kalacağı Asya turunun Cakarta ayağını iptal etti. ABD, Avustaralya gibi ülkeler saldırıları şiddetle kınadı. 

Zanlı İslam Cemaati
Saldırıları üstlenen olmazken, gözler önceki terör saldırılarının mimlisi İslam Cemaati’nde. Polise göre saldırılar örgütün bombacısı Nurdin Muhammed Top’ın işi. Kaide’den esinlenme örgütün hedefi Endonezya, Malezya, Singapur ve Güney Filipinlerde birleşik İslam devleti kurmak. Örgüt din adamı Ebu Bekir Beşir ile Hambali lakaplı Ridvan İsamuddin’den besleniyor. Afgan gazisi Hambali, 2003’te Tayland’da yakalanıp Guantanamo’ya gönderilmişti. Bali saldırılarından sonra tutuklanan ama bir yıl sonra bırakılan Beşir ise kayıplara karıştı. Lider olarak bilinen Zarkasi ve Ebu Ducane ise 2007’te tutuklanıp 15’er yıl hapse çarptırıldı. Ancak diğer etkili isim Zulkarneyn ile bomba uzmanları Dulmatin ve Ömer Patek kayıp. (ap, afp bbc)