Endülüs'ten Kaddafi geçiyor

Libya lideri Muammer Kaddafi, Paris ziyaretini noktalayıp Fransızlara rahat bir nefes aldırdıktan sonra soluğu İspanya'da aldı.

MADRİD - Libya lideri Muammer Kaddafi, Paris ziyaretini noktalayıp Fransızlara rahat bir nefes aldırdıktan sonra soluğu İspanya'da aldı. İlkin 700 yıldan fazla Müslüman egemenliğinde kalmış Endülüs bölgesine giden Kaddafi, Seville'de dün akşam görüşme talep ettiği eski sağcı başbakan Jose Maria Aznar'dan olumlu yanıt aldı.
Aznar'la görüşme tamam
Aznar, kasımdaki bir zirvede Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kendisinden 'faşist' diye söz etmesiyle gündeme gelmişti. Bunun üzerine İspanya Kralı Juan Carlos'tan azar işiten Chavez, sıkı müttefiki Kaddafi'den 'Aznar' kazığı yedi. Ama Aznar, 2003'te BM yaptırımları kalkınca Trablusgarp'ı ziyaret eden ilk Batılı liderlerdendi. ABC gazetesine göre, Kaddafi 1984'ten sonra tekrar buluşmak istediği eski Sosyalist başbakan Felipe Gonzalez ise ülke dışındaydı.
Kaddafi'nin Endülüs'e 'özel hafta sonu ziyareti' de karışıklarla doluydu. Önce, eski Müslüman güç merkezleri Kurtuba ve Grenada'ya gideceği söylenen Kaddafi daha sonra Seville'e gitmeye karar verdi. Libya liderinin çadırının nereye kurulacağı ve nerede kalacağı sorun oldu. 10. yüzyıldan kalma bir Arap çiftliğinden dönüştürülen Hacienda de Banazuzu Oteli, rezervasyonun iptal edildiğini duyurdu. Ardından yine beş yıldızlı Hacienda de boticaria, Kaddafi'yi ağırlayacaklarını duyurdu. Libya liderinin 1236'da katedrale dönüştürülen Kurtuba Camisi'ne ziyareti güvenlik ve ulaşım güçlüğü gerekçesiyle iptal edildi. Müslüman temsilciler ve Endülüs çiftçiler sendikası üyeleriyle görüşeceği söylenen Kaddafi'nin Cadiz'de ava çıkacağı söylentisi de çıktı.