Erbil baskını bizzat Bush'un emriymiş

ABD Başkanı George W. Bush İran'a yeni Irak stratejisinin hedefindeki ülke olduğunu en güçlü şekilde belli ederken, Beyaz Saray Irak'tan sonra İran savaşına girileceğinden korkan iç kamuoyunu yatıştırıcı mesajlar veriyor.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush İran'a yeni Irak stratejisinin hedefindeki ülke olduğunu en güçlü şekilde belli ederken, Beyaz Saray Irak'tan sonra İran savaşına girileceğinden korkan iç kamuoyunu yatıştırıcı mesajlar veriyor. ABD'nin Basra Körfezi'ndeki askeri yığınağı yeni uçak gemisi ve Patriot füzeleriyle yüklü hava taburu gönderilerek artırılırken, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Şii İran'ın Ortadoğu'da artan etkisinden korkan Sünni Arap ülkelerini turlamaya çıkması öncesi New York Times'ı ofisinde ağırladı. Rice Irak'ta İran konsolosluğunun altı çalışanının esir alınması emrini bizzat Bush'un verdiğini vurgularken, gazete İranlıların yakalanmasıyla ilgili geçmiş vakalarda böyle bir açıklama yapılmadığına dikkat çekerek, Bush'un Tahran'a yönelik yeni düşmanlık dalgası başlattığı yorumu yaptı.
'Daha saldırgan olacağız'
Gazete, Bush yönetiminin Irak'la ilgili Tahran'a yönelik suçlamalarını şöyle özetledi: Yola yerleştirilen patlayıcı ve kızılötesi tetikleyici aygıtları sağlamak, binlerce Şii milisi İran'da eğitmek, İran Devrim Muhafızları'nın Kuds birliğinin Irak'ta faal olması. Bir savunma yetkilisi, İranlılara yönelik baskınların süreceğini belirterek "Daha saldırgan olacağız. Onları arayıp bulacağız ve gözaltında tutmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.
Demokrat kontrolüne geçen Kongre'den ise, Irak'taki İran ve Suriye unsurlarının vurulmasının sınır ötesi operasyona dönüşmesi kaygısı yükseldi. Rice, Bush'un emrinin sadece Irak'ı içerdiğini öne sürerek, "Bu gerginliği tırmandırma değil, bu iyi bir politika" savunusu yaptı. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, İran'a saldırı söylentilerini 'şehir efsanesi' diye nitelerken, "İran'a planlı savaş durumu yok" ifadesini kullandı. Senato'nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Joseph Biden ise, İran'a sınırötesi operasyonla anayasa ihlal edilirse buna karşı mücadele edecekleri uyarısı yaptı.
Ortadoğu turu Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt ve İsrail ile Filistin'i içeren, dün ilk durak olarak İsrail'i seçen Rice, İran'ın bölgedeki etkisine karşı ilişkileri sıkılaştırma ve yeni Irak planına Arap desteği toplama peşinde. 2008'deki başkanlık seçiminde Demokratların adayı olması beklenen New York Senatörü Hillary Clinton da, Irak ve Afganistan'ı ziyaret ediyor. Clinton dün Bağdat'ta Başbakan Nuri Maliki'yle görüştü.
'Diplomatları verin'
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ise Iraklı muadili Hoşyar Zebari'yi arayıp "Amerika'nın Irak'taki yasadışı ve maceracı eylemleri durmalı" diye uyardı. ABD'nin İran'ın Erbil konsolosluğu baskınının Viyana sözleşmesinin ihlali olduğuna dikkat çekerek "Ülkelerimiz arasındaki kardeşçe ilişkilere açıkça müdahale ediyorlar" sitayişinde bulunan Muttaki, "Bu olayda sorumluluğu olan Irak hükümetinin İranlı çalışanların bırakılmasını ciddi biçimde talep etmenizi istiyoruz" diye ekledi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da, ABD'nin arka bahçeliğinden solcu kıtaya dönen Latin Amerika'ya dün tura çıkarak, Venezüella Devlet Başkanı Chavez ve yoldaşlarıyla Bush yönetimine karşı dayanışacak. (Dış Haberler)