Erbil: PKK yasadışı

Kuzey Irak Kürt yönetimi sözcüsü Cemal Abdullah, PKK ile İran'daki uzantısı PJAK'ı yasadışı örgüt gördüklerini söyledi. KDP sitesi Peyamner'e konuşan sözcü, "Türkiye ile iyi ilişkilerimizi artırma çabasındayız. PKK ve PJAK'a karşı...

ERBİL - Kuzey Irak Kürt yönetimi sözcüsü Cemal Abdullah, PKK ile İran'daki uzantısı PJAK'ı yasadışı örgüt gördüklerini söyledi. KDP sitesi Peyamner'e konuşan sözcü, "Türkiye ile iyi ilişkilerimizi artırma çabasındayız. PKK ve PJAK'a karşı tutumumuz açık. Bu iki örgütü yasadışı olarak kabul ediyoruz, Kürt siyasi yaşamının parçası olarak görmüyoruz. Hiçbir örgütün Kürdistan topraklarından komşu ülkelerin istikrarını bozmasına izin vermeyeceğiz" dedi.
İran, Kuzey Irak sınırını kapattı
İlk kez dini lider Ayetullah Hamaney'in askeri danışmanı Yahya Safevi'nin ağzından kuzey Irak'ı bombaladığını itiraf eden İran, dün Kuzey Irak'la beş sınır kapısını da kapattı. Gerekçe, Süleymaniye'de Amerikan askerlerinin esir aldığı İranlı işadamı Mahmudi Ferhadi'nin bırakılmamasını protesto olarak açıklandı. (afp, aa, dha)