Erdoğan 13 yıl sonra Libya yolcusu

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Necmettin Erbakan’ın 1996’daki olaylı ziyaretinden beri Libya’ya giden ilk Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan olacak. 23-25 Kasım’da Libya’ya yapacağı resmi ziyarette Erdoğan’a bakanlar, milletvekilleri ve 100’a aşkın işadamından oluşan kalabalık bir heyet eşlik edecek. Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, bir yandan Lockerbie faciasında tazminat ödeyip kitle imha silahları programını bırakarak Batı ile uzlaşma yoluna giderken, diğer yandan hem Batı hem de Arap aleminden eleştirilerini esirgememeyi sürdürüyor.
Kaddafi 6 Ekim 1996’da Erbakan’ı ağırlarken, Türk dış politikasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirip “Ortadoğu’daki güneşin altında Kürt milletinin de yerini alması gerek” demişti. Bu sözleriyle Türkiye’de büyük gürültü koparan Kaddafi karşısında Erbakan’ın ‘pasif kalması’ 28 Şubat ‘postmodern darbe’ sürecinin kozları arasında yer almıştı. Erbakan-Kaddafi görüşmesinde 13 saatlik sarkma olmuş, Türk heyeti otelin önüne kurulan çadırda ağırlanmıştı. Ortak basın toplantısında, Kaddafi “Türkiye’nin geleceği NATO üyesi olmakta, Kürtlere eziyet çektirmekte değil” gibi mesajlar verirken, Erbakan “Teröristler bilhassa Kürt kardeşlerimizi katlediyor. Bunların zihniyeti, ateist ve komünist zihniyettir” demişti.
Erdoğan ise Kaddafi ve Başbakan Bağdadi Ali El Mahmudi’yle görüşüp işadamlarının katılımıyla düzenlenecek İş Forumu’na katılacak. Geçen eylülde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ve Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan, Kaddafi’nin iktidara gelişinin 40. yıldönümü nedeniyle Trablus’ta yapılan kutlamalarda hazır bulundu.