Erdoğan, ABD'ye İran konusunda çattı

Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak üzere bugün New York'a hareket etmesi öncesi yabancı gazetecilerle görüşüp Ankara'daki yabancı ülke büyükelçilerine iftar yemeği verdi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katılmak üzere bugün New York'a hareket etmesi öncesi yabancı gazetecilerle görüşüp Ankara'daki yabancı ülke büyükelçilerine iftar yemeği verdi. Erdoğan, 'Türkiye'nin PKK'yla mücadelesinde tüm seçeneklerin masada olduğunu' söyleyip Kuzey Irak'a sınırötesi operasyon ihtimalini dışlamazken, İran'la ilgili ABD'ye çattı.
Başbakan büyükelçilerle iftarında, kitle imha silahlarının önlenmesi gereğine değinip isim vermeden ABD'ye gönderme yaptı: "Kitle imha silahlarıyla mücadele ederken, birilerinin bir yandan bu silahları üretmeye devam edeken, diğer yandan başkalarına 'Sen kitle imha silahı yapıyorsun, bunu kaldır' diye yaklaşması adil olmaz."
Sınırötesi operasyon seçeneği masada
Erdoğan, yabancı basına demecindeyse 'sınırötesi operasyon seçeneğinin masada olduğunu' vurguladı: "Hiçbir ülke sürekli terör tehdidi altında yaşayamaz. Bu mücadele ABD, İspanya, Britanya için ne kadar meşruysa Türkiye için de o kadar meşrudur. ABD'nin talep ettiği üzere Afganistan'da teröre karşı ortak mücadeleye katıldık. Şimdi aynı tavrı ABD'den bekliyoruz, ABD-Irak-Türkiye yaklaşımının PKK'ya karşı işlemesini bekliyoruz."
ABD'nin saldırı planı ve Fransa'nın "Savaşa hazırlıklı olmalıyız" çıkışına atfen Batı'nın 'İran'a karşı giderek şahinleşen tavır almasını' eleştiren Başbakan, Bush yönetiminin Türkiye-İran doğalgaz anlaşmasını kınayıp
İran'a yaptırımlarda işbirliği beklemesine karşın "Türkiye kendi politikalarını kendi belirler" dedi.
(NY Times, Radikal)