Erdoğan asker krizi için Ahmedinecad'ı da aradı

Britanya'nın talebi üzerine Arap Birliği zirvesinde görüştüğü İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'den Britanyalı kadın esir askerin bırakılması sözü koparmış olan Başbakan Tayyip Erdoğan,
işin peşini bırakmıyor.

ANKARA - Britanya'nın talebi üzerine Arap Birliği zirvesinde görüştüğü İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'den Britanyalı kadın esir askerin bırakılması sözü koparmış olan Başbakan Tayyip Erdoğan,
işin peşini bırakmıyor. İran Devlet Televizyonu'nun haberine göre Erdoğan dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı telefonla aradı. Erdoğan görüşmede Ahmedinecad'dan kadın askerin serbest bırakılmasını isterken, izin verilirse Türk yetkililerin esirleri görebileceğini belirtti. İran Cumhurbaşkanı ise Erdoğan'a 'Bu teklifin olumlu bir bakış açısıyla değerlendirilmesi için gerekli talimatı vereceğini' söyledi. Ahmedinecad görüşmede Britanya'nın diplomatik kanalları kullanmak yerine propaganda yapmasının krizi derinleştirdiğini savundu. Ahmedinecad'ın bu sözleri krizle ilgili olarak basına yansıyan ilk sözleri oldu.
Riyad'da katıldığı Arap Birliği zirvesinde Muttaki'yle görüşen Erdoğan dün Ankara'ya dönüşünde ise, temaslarıyla ilgili şu bilgileri aktarmıştı: "Muttaki 'bayan esiri bırakabileceklerini' söyledi. Ben de bunu 'sayın (Britanya Başbakanı Tony) Blair'e söyleyebilir miyim?' dedim. O da 'İletebilirsiniz' dedi ve zirve toplantısı başlamadan önce Blair ile görüşerek, kendisine bayan esirin bırakılabileceğini ilettim."
Muttaki'den yanıt gelmeyince...
Başbakan, İran Dışişleri Bakanı Muttaki'den esirlerin Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi tarafından görülüp görülemeyeceği konusunda da yardımcı olmalarını istediğini belirtip, "Bize 'soruşturma nedeniyle şu an mümkün olmayabilir' dediler. Soruşturma esnasında bunu sağlayabilirseniz memnun oluruz' dedim" diye konuştu. Tahran'dan yanıt beklediklerini belirten Erdoğan "Ama biz de arayabiliriz" demişti.