Erdoğan: Batı İran'a olumlu yaklaşsın

Erdoğan: Batı İran'a olumlu yaklaşsın
Erdoğan: Batı İran'a olumlu yaklaşsın

İran lideri Erdoğan?a ?Siyonist rejime karşı net tavrınızın tüm dünyaya olumlu etkisi oluyor? dedi. İran medyası görüşmeye büyük ilgi gösterdi. FOTOĞRAF: AFP

Erdoğan, Tahran'da Ahmedinecad'la görüşüp Batı'yla yaşanan nükleer krizi yatıştırıcı mesajlar verdi. 'İran olumlu tavır ortaya koydu, karşı taraf da buna olumlu yanıtlasın' mesajı veren Başbakan, İranlıların barışçı nükleer enerji ürettiğini ekledi. Ahmedinecad da Erdoğan'ın duruşunu 'takdir etti'

TAHRAN - Başbakan Tayyip Erdoğan, The Guardian ve El Cezire’ye verdiği röportajlarda İran’ın nükleer programına çıktığı desteği Tahran’daki temaslarında teyit etti. Pakistan’dan İran’a geçip dün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile bir saatten uzun görüşen Erdoğan, Batı’nın İran’ın nükleer programı etrafında kopardığı krizi yatıştırıcı tavır sergiledi. Ahmedinecad, bu destekten memnun kaldı.
Ahmedinecad’la görüşmenin ardından gazetecilere nükleer meseleyi ele aldıklarını belirten Erdoğan, 1 Ekim’de Cenevre’de BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubuyla yapılan ilk görüşmede İran’ın ‘samimi bir tablo ortaya koyduğunu’ söyleyip “Burada ’ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım, bu çerçevede süreci işletelim’ yaklaşımı sözkonusu” dedi. İran’ın uranyum zenginleştirmede ‘Rusya ve ABD ile ortak çalışma yapma istikametinde olumlu yaklaşım gösterdiğini’ aktaran Başbakan, şunları söyledi: “Dolayısıyla kendilerinin olumlu yaklaşımına bir olumlu yaklaşımın gelmesi, süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Bu bir nükleer enerji çalışmasıdır, barış, insani amaçlıdır. Karşı tarafta görünenler de olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir.” Ahmedinecad ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rıza Rahimi ile ikili ilişkileri siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve enerji boyutlarıyla değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, teröre karşı ortak önlemleri de ele aldıklarını belirtti. 

‘Bu nasıl adalettir?’
İran radyo-televizyonu ve cumhurbaşkanlığının web sitesine göre, Ahmedinecad görüşmede Erdoğan’ın tutumuna takdirlerini sundu. İsrail’e atıfla “Gayrimeşru bir rejim nükleer silahlara sahipken, diğer ulusları barışçı nükleer programdan mahrum bırakmaktan söz edemezsiniz. Bu nasıl adalettir?” diyen İran lideri, Başbakan’ı “Siyonist rejime karşı net tavrınızın başta İslam alemi olmak üzere tüm dünyaya olumlu etkisi oluyor. Herkesin tatmin olduğundan eminim” diye övdü. “Siyonist rejimin tüm uluslara tehdit olduğu ve tüm ülkeleri topraklarına katmak istediği bir olgudur” çıkışını yapan Ahmedinecad ekledi: “Bölge ülkeleri ilişkilerini geliştirdikçe sorunlarını çözüp kendilerine karşı komplo yapan fitnecilere set çeker. İran-Türkiye işbirliği iki ülke, bölge ve tüm İslam aleminin yararınadır. İran açısından Türkiye ile işbirliğinde sınır yok.” Erdoğan, nükleer silahsızlanma isteyen her ülkenin işe kendisinden başlaması gerektiğini belirtti. İran lideri akşam Erdoğan onuruna yemek verdi. (aa, afp, Reuters, dpa)