Erdoğan BM'de dört koldan AB görüşmesi yapıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu kapsamında yoğun temas trafiğinde. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB Dönem Başkanı ve Portekiz Başbakanı Jose Socrates, Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer...

NEW YORK - Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu kapsamında yoğun temas trafiğinde. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB Dönem Başkanı ve Portekiz Başbakanı Jose Socrates, Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, İspanya Başbakanı Rodrigez Zapatero, İtalya Başbakanı Romano Prodi'yle görüşmelerinde üyelik müzakerelerinin ilerletilmesini konuştu.
Türkiye'yi AB'de istemeyen Sarkozy ile 'verimli ve içerikli' geçen, 'önemli ve derin konuların ele alındığı' görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerine dair istişarelerin daha sık olarak sürdürülmesi kararlaştırıldı. Prodi, Erdoğan'la ortak basın toplantısında Sarkozy'nin Türkiye ile ilgili tutumu sorulunca, "Sarkozy genel olarak ikna edilmesi zor bir adam" dedi.
Başbakan, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger ve eski Dışişleri Müsteşarı Richard Holbrooke'la da bir araya gelirken, Dışişleri Bakanı Ali Babacan Danimarkalı meslektaşı Per Stig Möller'e ROJ TV'nin kapatılması talebini yineledi.
'Operadaki Hayalet' keyfi
Möller Türk makamlarının verdiği bilgiler üzerine polisin başlattığı soruşturmanın sonucunu beklediklerini tekrarlayınca, Babacan "Kanıt istediniz sunduk, ama soruşturma uzun sürdü" diye çıkıştı.
Emine Erdoğan ise, Broadway'de 'Phantom of the Opera' (Operadaki Hayalet) müzikalini izleyip first lady Laura Bush'un verdiği öğle yemeğine katıldı. Fotoğraf çekiminde Bush'la kısa süre sohbet eden Erdoğan, aynı masada oturduğu Etiyopyalı first lady'ye 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasını anlattı. (aa, dha)