Erdoğan: Ermenistan bağımsız bir konu değil

Erdoğan: Ermenistan bağımsız bir konu değil
Erdoğan: Ermenistan bağımsız bir konu değil

?Akrabayız? Gül üç gün sürecek Suriye ziyaretinde Beşar Esad tarafından resmi törenle karşılandı. Gül ?Görüşmede en çok Filistin?in birliğinin konuştuk. İki Filistin devleti düşünülemez? dedi.

VARŞOVA - Polonya ziyaretinin ikinci gününde Gdansk Üniversitesi’nde bir konferans veren Başbakan Tayyip Erdoğan, AB’ye üyelikten Ermenistan ile ilişkilere ve Irak’a birçok konuda mesajlar verdi. Türkiye’nin olmadığı bir AB’nin bir ‘Hıristiyan kulübü’nden başka bir şey olmayacağını tekrarlayan Erdoğan, son dönemde Almanya ve Fransa’nın Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkmasıyla ilgili olarak, “AB’nin 27 ülkesi der ki ‘Biz Türkiye’yi almıyoruz’. Ne güzel, biter. Mecbur da değiller. Bunu söylesinler, ama bunu da söyleyemiyorlar. Niye söyleyemiyorlar? Bunun cevabı onlarda da yok” çıkışı yaptı. 

‘Gerekirse 40 bin Ermeni’yi geri göndeririz’

Başbakan bir soru üzerine Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin her şeyden bağımsız olmadığını belirterek, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sıkıntı ister istemez bizi bağlar. Yukarı Dağlık Karabağ işgal edildiği için Türkiye Ermenistan sınırı kapanmıştır” dedi.  Başbakan  sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda benim ülkemde 40 bin kaçak Ermeni var. Niye bunlar bizim ülkemize gelip girdiler. Çünkü Ermenistan’da sefalet var. Şu anda ülkemizde barınma mücadelesi veriyorlar. Gerekirse geri de göndeririz ama biz böyle bir şeyi insani yaklaşım olarak doğru bulmuyoruz.”  Türkiye’nin amacının düşman değil, dost kazanmak olduğunu anlatan Erdoğan, Irak’ın yeniden yapılandırılmasına da destek verdiklerini kaydetti. (dha)