Erdoğan, 'Fatih Sultan Mehmet' misali

Erdoğan, 'Fatih Sultan Mehmet' misali
Erdoğan, 'Fatih Sultan Mehmet' misali

Gazze?yi Türk bayrakları ve Erdoğan posterleri sardı. Hamas lideri Haya, Erdoğan?a teşekkür etti. FOTOĞRAFLAR: AP

Erdoğan, Davos'ta Peres'e karşı tavrı sonrası 'Ortadoğu kahramanı' oldu. Gazze'de 'Erdoğan'a destek' mitingi yapıldı, Hamas liderleri Başbakan'dan 'Fatih Sultan Mehmet', 'Osmanlı sultanlarının devamı' diye söz etti. Arap basını: 'Arap liderler Erdoğan'dan bir şey öğrenir mi'

GAZZE - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam Davos’taki Gazze panelinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e tepkisi Ortadoğu’da Türkiye rüzgârı estiriyor. Filistinli liderlerden Ankara’ya övgüler gelirken, evlerine Türk bayrakları asan Gazzeliler meydanlara inip Erdoğan’ı ‘kahraman’ ilan etti.
Dün Gazze kentindeki kalabalık Ömeri Camii önünde toplanıp Türk bayrakları ve Erdoğan posterleriyle meclis binasına yürüdü. Hamas liderlerinden Halil el Haya, Erdoğan’ı ‘Fatih Sultan Mehmed’ ve ‘Abdülhamid’e benzetip “O, büyük bir lider. Kendisini selamlıyoruz. Bizim zaferimiz, onun zaferidir. Arap liderleri bir liderin nasıl tarih yazacağını Erdoğandan öğrenmeli” diye seslendi. Haya, Erdoğan için “Osmanlı sultanlarının devamı” dedi. Cebaliye mülteci kampında cami dışındaki cuma hutbesinde binlerce insana seslenen imam Yusuf Şerifi, “Sayın Erdoğan İslam dünyasının başını kaldırmasını sağladı” diye seslendi. Türk bayraklarıyla süslenen caminin imamı, “İslam ülkelerinin liderlerine Erdoğan’ı örnek almaları için sesleniyoruz” diye konuştu. 

‘Hamas Filistin’in parçası’
Hamas sözcüsü Fevzi Berhum memnuniyetlerini “Hamas, Davos’ta canlı yayında çocuklarımıza ve kadınlarımıza yönelik Siyonist savaşın kurbanlarını savunan Erdoğan’ın cesur tavrını saygıyla selamlar” diye aktardı. Sözcü, “Salondan ayrılmasını Siyonistlerce yapılan soykırımın kurbanlarına desteğin ifadesi olarak algılıyoruz” vurgusu yaptı.  Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da “Erdoğan çok doğru bir şey yaptı, haklı davayı savundu. Çok teşekkür ediyoruz” açıklamasını yapıp panelde Erdoğan’a yeterince zaman verilmemesini eleştirdi. Maruf, ‘Erdoğan’ın Filistin halkını değil Hamas’ı savunduğu’ eleştirisine de şu yanıtı verdi: “Hamas, Filistin halkının bir parçasıdır. İşgal altındayken kendimizi savunma hakkımız vardır. Erdoğan Filistin halkını savunmaktadır. Türkiye’nin duruşundan gurur duyuyoruz. Her bir Arap Erdoğan’ın yaptığından gurur duymuştur.”

Musa: Erdoğan haklıydı
Davos’ta Erdoğan salonu terk ederken kalkıp elini sıkan Arap Birliği Genel Sek-reteri Emir Musa da, Erdoğan’ın hareketinin anlaşılır olduğunu belirterek “Söylemek istediğini söyledi ve ayrıldı. Hepsi bu. Haklıydı” dedi.
Bölgeden yönetim düzeyinde ilk takdir İran’dan geldi. Uzmanlar Meclisi Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran’daki cuma hutbesinde Erdoğan’ın Peres’e sözlerini aktardıktan sonra “Erdoğan iyi bir iş yaptı, takdir ve teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ı coşkuyla karşılayan Türk halkına da teşekkür eden Rafsancani, moderatörün başbakanın sözünü kesip eliyle omuzuna dokunmasını ‘küstahça’ diye niteledi. İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki ise Erdoğan’a hak verip Gazze saldırılarından önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Ankara ziyaretini hatılatarak “Siyonist başbakan hiçbir olay olmayacağına dair Türkiye’ye güvence vermişti. Ancak sözlerinde durmadılar” dedi.
Arap gazeteleri alkışta gecikmedi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin gazetesi El Halic ‘Erdoğan İsrail’in Holocaust’unu ifşa edip Filistinlileri savundu’ ifadelerini kullandı. El Arap gazetesi ‘Erdoğan masayı Peres’in başına yıktı’ derken, El Kuds El Arabi ‘Erdoğan’ın sahneyi terk etmesi Araplara ders’ diye yazdı. El Kuds el Arabi’nin yönetmeni Abdülbari Atvan, “Erdoğan ahlaki duruş sergiledi. Peres mağduru oynadı. Yanlış sözler söylüyordu. Erdoğan’ın yanıt hakkı vardı. Keşke Musa da yanında yer alsaydı” diye konuştu. Suriye’nin El Tavra gazetesi şu yorumu yaptı: “Erdoğan’ın tutumu anlık değil Türkiye’nin olgun duruşunu yansıtıyordu. Zira Türkiye bir kez daha İsrail’in aldatmasının kurbanı olmayacak.  Araplar bundan bir şeyler öğrenecek mi?” El Cezire’nin haberinde ‘Moderatör son sözün Peres’in olmasını tercih etti. Ama Erdoğan masayı tepetaklak edip Davos’u terk etti; son ve vurucu sözü o söylemiş oldu’ denildi. 

Abbas geliyor
Bu arada Erdoğan’ı arayan Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas 7 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetiyle Hamas-El Fetih uzlaşmasını görüşmek üzere Ankara’ya geliyor. Gül ziyaretel ilgili, “Geçen hafta telefonla görüşmemizde davet ettik. Geleceğini söylemişti” dedi. (Dış Haberler)