Erdoğan Gazze'ye deva bulma turunda

Erdoğan Gazze'ye deva bulma turunda
Erdoğan Gazze'ye deva bulma turunda

Esad, dün Gazze?deki durumu ele almak üzere Şam?a giden Erdoğan?ı kapıda karşıladı. FOTOĞRAF: aa

ANKARA - İsrail’in Gazze Şeridi’ne operasyonlarına ‘acımasız’ diye çıkışan Başbakan Tayyip Erdoğan, trajediye son verme umuduyla planladığı Ortadoğu turuna dün Suriye ve Ürdün’den başladı. Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüşen Erdoğan, akşam saatlerinde Ürdün’e geçip Akabe kentinde Kral Abdullah’la, ardından Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’la bir araya geldi. Birinci gün temaslarının ardından Türkiye’ye dönen başbakan, bugün Mısır’a gidip Şarm El Şeyh’te Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le gelişmeleri değerlendirecek. Erdoğan, 3 Ocak’ta da Riyad’a uçup Suudi Kralı Abdullah’la görüşecek. 

‘Spekülasyonlar hazmedilemez’
Dün Şam’a hareketinden önce amacını ‘Gazze’deki insani trajedi ve tehlikeli gidişatın sona ermesine yardımcı olmak’ diye açıklayan Erdoğan, saldırılardan dört gün önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le Ankara’daki görüşmesinde operasyon planının gündeme gelmiş olabileceğine söylentilerine “Spekülasyonları hazmetmemiz mümkün değil” yanıtını verdi. Olmert’le toplantının tamamen Türkiye arabuluculuğunda İsrail ve Suriye arasındaki görüşmelerin beşinci raunduna yönelik olduğunu belirten Erdoğan “Görüşmelerden sonra bu acımasız saldırılar Türkiye’ye saygısızlık” diye ekledi. Erdoğan “Bunlar insani ve bölgesel barış açısından sessiz kalamayacağımız tehlikeli gelişmelerdir. İnsani trajedi ve Ortadoğu’da şiddet sarmalına girilmesinden derin endişe duyuyoruz. Derdimiz barış” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Hamas ve İsrail’le görüşme konusunda “Planlanmış görüşme yok” dedi. Erdoğan, Esad’la görüşmesinin başında ise “Gazze’deki kabul edilemez durum hemen sona ermeli” dedi. Suriye lideri de “Türkiye yine çok olumlu bir tavır aldı. Bu ilk değil. 2003’te Irak’ta tavrını koymuştu, bugün de Gazze’de. Ziyaretin Türkiye’nin bölgedeki rolü üzerinde çok büyük etkisi olacak. Duygularımızı paylaştığımız gibi politikalarımızı da paylaşmalıyız” diye konuştu.

‘Hamas 60 saniyede bize ulaşır’
Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, Kanal 24’e “Filistin’e karşı tarihi sorumluluklarımız var, çektikleri acıyı derinden hissediyoruz. Endişeliyiz çünkü bu bölgeye yayılırsa büyük bir risk. Hemen ateşkes ve ablukanın kalkmasını istiyoruz. Ortadoğu’da huzur olmazsa dünyada olmaz” dedi. Hamas ile Fetih uzlaşmazlığının Filistin davasını zayıflattığını belirtip “İki tane Filistin olamaz” diyen Babacan, iletişim kanallarını açık tuttukları Hamas’ın kendilerine bir şey söylemesinin 60 saniye alacağını belirtti. 

Rice 5 Ocak’ta vedaya gelebilir
Babacan, Ortadoğu’daki gelişmeleri 5 Ocak’ta Türkiye’ye veda ziyareti planlayan ABD Dışişleri Bakanı Condi Rice ile de görüşecek. ABD kaynakları ise “İptal olmazsa Rice, Türklere işbirliğinden ötürü teşekkür edecek” dedi. Financial Times ise Erdoğan’ın turunu, ‘Türkiye Arapları birleştirmek için köprüler inşa ediyor. Erdoğan saldırıya ortak tepkide zorlanan Araplar arasındaki farklılıkları gidermek için inisiyatif alıyor’ diye yorumladı. (aa, afp, Radikal)