Erdoğan Kaddafi ile işbirliğini perçinledi

TRABLUSGARP - Necmettin Erbakan’ın skandal ziyaretinden 13 yıl sonra Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi tarafından krallar gibi ağırlanan Başbakan Tayyip Erdoğan, iki günlük gezisini işbirliğini perçinleyecek anlaşmalarla noktaladı. Meslaktaşı Bağdadi Ali el Mahmudi ile vizelerin kaldırılması dahil sekiz mutabakat zaptı ve anlaşmayı imzalayan Erdoğan, “Kurban Bayramımızı vize bayramı ile birlikte kutluyorum” dedi.
Ortak basın toplantısında Erdoğan, tarım, bankacılık, ulaştırma gibi alanlardaki anlaşmalara dikkat çekip, “Tarihi ve köklü ikili ilişkiler ile uluslararası işbirliğine ivme kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi. 2008’de 1.4 milyar dolar olan dış ticaret hacmini beş yılda 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Erdoğan “Bu yönde siyasi iradeyi görmek beni çok mutlu etti” diye konuştu. Önceki günkü teması sonrası dün Kaddafi’yle ikinci kez görüşen Erdoğan, “Özellikle Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Afrika’da müşterek yapabileceklerimizi müzakere ettik” vurgusu yaptı.

‘Karındaşım Erdoğan’
Mahmudi de, “Karındaşım Erdoğan’a teşekkür ederim, özellikle Filistin konusunda Araplar arasındaki entegrasyon ve Araplarla işbirliğine verdiği destek, önem ve cesaretten ötürü kutluyorum. Cemahiriye için bir kardeş olarak da onunla onur duyuyoruz” diye konuştu.
Erdoğan, Türkiye’ye hareketi öncesi Kaddafi ile dört saatlik ikinci görüşmesi için “Türkiye’ye ve bize verdiği önemi gösteriyor. Ev sahipliği için teşekkür ettim” dedi. Başbakan, Kaddafi’yi Türkiye’ye davet ettiğini anımsatıp, “İ inşallah geleceğini söyledi” diye ekledi. (aa, dha)