Erdoğan Karabağ'ı anıp Kıbrıs için şimşek çaktı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 11. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı dün başlarken Başbakan Tayyip Erdoğan da, Kıbrıs ve Karabağ'la ilgili sert mesajlar verdi.

BAKÜ - Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 11. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı dün başlarken Başbakan Tayyip Erdoğan da, Kıbrıs ve Karabağ'la ilgili sert mesajlar verdi. Kurultaya KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la birlikte katılan Erdoğan, açılış konuşmasında 2004'te Annan Planı'na 'Hayır' diyen Rum Yönetimi ödüllendirilirken, Kuzey Kıbrıs'ın cezalandırıldığını belirterek, "İşte bunların samimiyeti budur, dürüstlüğü budur. Bize vaatlerde bulunanlara her dem söylüyorum: Samimiyet testinde sınıfta kaldınız" sözleriyle Batı'ya çattı.
Başbakan, 1 milyon Azerinin mülteci durumuna düştüğü Karabağ sorunuyla ilgili de şöyle çıkıştu: "Karabağ hepimizin kanayan yarasıdır. Ermenistan evrensel değerlere, temel insan haklarına, komşuluk ilişkilerine, hiçbir hukuk kaidesine uymayan haksız işgale derhal son vermeli."
'Türkler birlik olmazsa lime lime edilir'
Erdoğan sorunun çözülmyle ilgili ABD, Fransa ve Rusya'nın oluşturduğu üçlü zirveyi de oyalama taktiği gütmekle eleştirdi. Türk dünyasına birlik çağrısı yapan Başbakan, "Dayanışma içinde olmazsak halimiz ne olur? Lime lime ederler" dedi. Talat da çifte standarttan yakınıp "BM kararları nasıl Karabağ'da uygulanmıyorsa, Kıbrıs'ta da çözümü engelleyen Rum tarafı muteber devlet olarak kalıyor. Herhangi bir ülkeyle ilişki kurmamız Rumlarca engelleniyor. Türk dünyasının desteği, sorunların çözümünde en büyük destek olacak" diye konuştu.
Kurultayın açılış töreninin ardından Erdoğan ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'e Orhun Yazıtları maketi hediye edilirken, liderler Türklerin Ergenekon'dan çıkışını temsil eden örste demir dövme geleneğini yerine getirdi. Aliyev, Erdoğan ile Talat'la ayrı ayrı görüştü. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de kendi döneminde başlayan kurultaya bugün katılıp, yarın kapanış konuşmasını yapacak. (aa, dha)