'Erdoğan kendini halife sanıyor'

'Erdoğan kendini halife sanıyor'
'Erdoğan kendini halife sanıyor'

Esad, Başkanlık Sarayı nda Russia Today muhabiri Sophie Şevardnadze ye konuştu.

ŞAM / RUSSIA TODAY

Ülkesindeki savaş nedeniyle uluslararası eleştirilerin hedefindeki Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, son röportajında Başbakan Tayyip Erdoğan için “Kendini Osmanlı sultanı sanıyor. Halife olduğuna inanıyor” dedi. Russia Today kanalına konuşan Esad, Erdoğan’la en son Mayıs 2011’de görüştüğünü belirterek “Erdoğan, Müslüman Kardeşler bölgede ve özellikle de Suriye’de iktidara gelirse siyasi geleceğini garantileyebileceğini düşünüyor. Ayrıca kendini yeni Osmanlı padişahı sanıyor ve Osmanlı dönemindeki gibi bölgeyi kontrol edebileceğini zannediyor. Yeni halife olduğuna tüm kalbiyle inanıyor. Bu nedenle politikasını ‘sıfır sorun’dan ‘sıfır dost’a çevirdi” diye konuştu. Türkiye ’nin Suriye’ye terörist ve silah akışına en fazla destek veren ülke olduğunu kaydeden Esad, Türkiye’de halkın büyük kısmının savaş istemediğini ve iki ülke arasında savaş olasılığı görmediğini ifade etti.

‘Suriye’de iç savaş yok’
Suriye lideri ülkede bir iç savaş yaşanmadığını, teröristlerle savaştıklarını da savunup “Bu benim gitmem ya da kalmamla ilgili bir savaş değil. Bu savaş ülkenin güvenliğiyle ilgili. Gitmemin tek yolu sandıkta halkın kullanacağı oydur” dedi. Ülkede iç savaş düzeyinde bir etnik ya da mezhepsel savaş olmadığını da vurgulayan Esad, “Bu zor bir savaş çünkü dışarıdan teröre destek var. Suriye gibi küçük bir ülke tüm bu ülkeleri birkaç haftada yenemez. Dışarıdan terörist ve silah akışı olmasa biz bu savaşı birkaç haftada bitirirdik. Ama şu anda bu, uzun sürecek bir savaş” diye konuştu.
Suriye lideri, hatalar yaptığını ancak bir pişmanlığı olmadığını da söylerken, olayların başladığı 15 Mart 2011’e dönse nasıl davranacağı sorusuna “Aynı şekilde” yanıtını verdi. Batı’nın sürekli düşman yarattığını belirten Esad, “Önce komünizm, sonra İslam, sonra Saddam Hüseyin, şimdi de ben. Sorunun ben olduğumu söylüyorlar ama öyle değil. Bu benim değil Suriyelilerin savaşı” dedi. Kendisinin anayasa uyarınca devlet başkanı olduğunu ancak başka birinin de bu koltuğa oturabileceğini söyleyen Esad, RT muhabirinin Suriye’de barışı sağlayabilecek kişi olup olmadığı yönündeki sorusuna, “Öyle olmam gerek ve umarım olurum, ama bu halkın desteğiyle olacak. Bugün her Suriyeli ülkesini savunmakla görevli” cevabını verdi. ABD , Batı, birçok Arap ülkesi ve Türkiye’nin kendisine karşı olduğunu ama halkın arkasında olduğunu belirten Suriye lideri, “Öyle olmasa nasıl burada olurum” diye konuştu.

Kaide emirlik peşinde
Kaide’nin insanları patlama, suikast ve intihar saldırılarıyla korkutarak yıldırmaya çalıştığını, böylece Suriye’de adım adım bir İslam Emirliği kurmayı amaçladıklarını ifade eden Esad, ordunun halka karşı suç işlediğini reddetti: “Öyle olsa bu kadar aydır süren savaşa halkın desteği olmadan nasıl dayanabilir?” Suriye’ye dış müdahalenin tüm dünyanın dayanabileceğinden fazla bedeli olacağını belirten Esad, “Biz bölgede laikliğin ve istikrarın son kalesiyiz. Batı’nın bu yolda olduğunu sanmıyorum ama bunu seçerlerse kimse gelecek konusunda bir şey söyleyemez” dedi. İran’la ittifaklarının süreceğini de söyleyen Esad, “İran bölgenin istikrarı için çok önemli bir ülke” diye konuştu.