Erdoğan Obama ile teması Londra'da yaptı

Erdoğan Obama ile teması Londra'da yaptı
Erdoğan Obama ile teması Londra'da yaptı

Obama?nın G20 resepsiyonunda Suudi Kralı Abdullah?ı yerlere kadar eğilerek selamlaması dikkat çekti. Obama, Erdoğan ve Merkel mini zirve yaptı.

Erdoğan, G20 zirvesi vesilesiyle gelecek hafta Türkiye'de ağırlayacağı ABD?Başkanı Obama'yla ilk temasını yapma fırsatını buldu. İki lider aile fotoğraf çekimi sonrası 5 dakika konuştu. Obama, 'Türkiye'ye gelmekten memnuniyet duyacağım' dedi

LONDRA - Küresel ekonomik krize çare aranan Londra’da G20 zirvesinde Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile Avrupa turunun son durağı olarak Türkiye’ye gelmesinden önce ilk görüşmesini gerçekleştirme fırsatını buldu. Erdoğan, dün Oxford Üniversitesi’nin İslami Araştırmalar Merkezi’nde Türkiye, Avrupa ve İslam Dünyası konulu, Medeniyetler İttifakı ile ilgili bir konuşma da yaptı. ABD ulusal güvenlik ekibi ise Afganistan-Pakistan’a odaklanacak NATO zirvesi öncesi Türkiye’den önemli beklentilerini aktardı

Hu ve Rudd’la da görüştü
Erdoğan dün Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile ayaküstü gerçekleştirdiği ‘mini zirve’ sırasında, G20, ekonomik kriz ve NATO’yu görüştü. Ayrıca ABD Başkanı ile Türkiye ziyaretiyle ilgili kısa bir konuşma da yapan Erdoğan, “Sizi Türkiye’ye bekliyoruz” vurgusuna “Bu ziyareti gerçekleştirmekten memnuniyet duyacağım” yanıtını aldı. Erdoğan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ile de baş başa görüştü. Hu’nun kendisini ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Pekin’e davet etmesi üzerine bu yıl içinde Çin’i ziyaret etmek istediğini belirten Başbakan, Çin liderini Türkiye’ye davet ederek karşılık verdi.

Erdoğan’a Brezilya daveti
Önceki akşam Buckingham Sarayı’nda G20 liderlerine verilen resepsiyonda Kraliçe ve eşiyle sohbet edip Kraliyet ailesinin Türkiye’ye ziyaretinin anılarına değinen Erdoğan, başbakanlık konutunda verilen akşam yemeğinde ayak üstü sohbet ettiği pek çok lider arasında Brezilya Devlet Başkanı Lula de Silva’dan davet aldı.
Bugün başlayan NATO zirvesi öncesi dün telekonferansla gazetecimlere seslenen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Türkiye’ye yönelik mesajlar verdi. 

Jones: Türkiye müthiş
Türkiye’nin önceki gün Afganistan ve Pakistan liderleriyle üçlü zirveyle ilgili bir soru üzerine, Jones, şunları söyledi: “Türkiye müthiş önemli olacak. Sadece NATO müttefikleri için değil, Afganistan ve Pakistan bakımından da. Türkler iki kez Afganistan’daki uluslararası gücün komutasını üstlendi. Afganistan’ın ekonomik canlandırılmasına katıldı.” “Türkiye ile ortaklığımızı yenilemeyi bekliyoruz. Bu, stratejik bir ortaklık” vurgusu yapan Jones, ABD gibi sorunlu bölgelerde barış ve istikrar arayışındaki Türkiye ile birlikte çalışacaklarını belirtti.
“Türkiye olağanüstü önemli bir NATO üyesi. Özellikle bölgesinde oynadığı rol kayda değer. Afganistan ve Pakistan liderlerini buluşturarak Türkiye, kendi bakış açısını ortaya koyma fırsatı da buluyor. Beraber çalışmayı bekliyoruz” diye ekleyen Clinton, Obama’nın Türkiye ziyaret edeceğine dikkat çekti. ABD’li bakan, Afganistan-Pakistan için müttefiklerden taleplerini açık etmezken,  tüm NATO, AB üyeleri ve bölge ülkelerinin Afganistan’ın istikrara ulaşmasından çıkarı bulunduğunu anlattı. (aa)

Michelle ile Kraliçe sarmaş dolaş

Sarah Brown, Michelle Obama ve Emine Erdoğan dahil zirveye katılan liderlerin eşleri de aile fotoğraf çektirdi.
FOTOĞRAF: AFP

KRALİÇE’YE IPOD: Britanya Kraliçesi Elizabeth önceki akşam Buckingham Sarayı’nda ABD Başkanı Barack Obama ile eşi Michelle’i, ardından tüm G20 liderlerini ağırladı. Başbaşa görüşmede Obamalar Kraliçe’ye bir iPod ile ünlü besteci Richard Rodgers imzalı şarkı kitabı hediye etti. IPod’a Elizabeth’in 2007’de yaptığı ABD ziyaretinin videosu ile Amerikan müzikallerinden 40 şarkı kayıtlıydı. Bunlar arasında ‘Erkekler Sarışınları Sever’den ‘Diamonds Are a Girl’s Best Friend’, Batı Yakası Hikâyesi’nden ‘Maria’, ‘Damdaki Kemancı’dan ‘If I were a rich man’, Kral ve Ben’in tanınmış parçaları var. Tam 12 ABD Başkanı görmüş Kraliçe ise, Obamalara her ziyaretçisine olduğu gibi çerçeve içindeki imzalı portresiyle karşılık verdi. Washington’ı ziyaretinde Britanya Başbakanı Gordon Brown’a Hollywood filmleri dolu DVD seti hediye edince eleştirilmiş Obama, gene tongaya basmış olabilir. Zira Kraliçe’nin küçük oğlu Andrew’un hediye ettiği bir iPod’u zaten varmış.

PROTOKOL DIŞI SAMİMİYET: Obama çifti Kraliyet çiftiyle farklı renklerde ama aynı tarzda giyinmeye özen gösterdi. G20 resepsiyonunda yan yana duran 45 yaşındaki Michelle ile 82 yaşındaki Elizabeth aralarındaki boy farkına dair şakalaştı. Kraliçe elini first lady’nin beline koyarken, Michelle’in kolunu Elizabeth’in sırtına attığını aktaran Telegraph, bu pozla protokol kurallarının dışına çıkıldığını yazdı. Michelle Elizabeth’e çok keyif aldığını söylerken, “Büyük bir onurdu” diyen kocası, saraydan ayrılırken “Majesteleri çok hoş biri” diye bağırdı.

YEMEKTE KİM KİME DUM DUMA: Saraydaki G20 resepsiyonunda kırmızı-beyaz şarap, portakal suyu ve kanape ikram edildi. Kraliçe, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile konuşurken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a çevirmen aracılığıyla hararetle bir şeyler anlattı. Veliaht Prens Charles Brezilya Devlet Başkanı Lula ile şakalaşıyordu. Liderler Kraliçe ile fotoğraf çektirip başbakanlıktaki yemeğe geçti. Masada Obama G20 zirvesinin Sarkozy ile birlikte çatlak sesi Alman Başbakanı Angela Merkel ile Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak arasına otururken, karşısına Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez düştü. Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise Başbakan Tayyip Erdoğan ile Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon arasındaydı. Erdoğan’ın sağında Medvedev, solunda Kanada Başbakanı Stephen Harper vardı. Sarkozy Tibet lideri Dalay Lama’yı ağırladığından beri arası bozulan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun yanına yerleştirildi. Amerikan ekonomik kurtarma paketlerini ‘cehenneme giden yol’ diye nitelemiş Çekya Başbakanı Mirek Topolanek de ‘Sibirya’ denen masanın en ucuna gönderildi. Sarkozy’nin yemekten ilk, Obama’ın son ayrılan lider olması dikkat çekti.