Erdoğan: Rica ettim, kadın esir bırakılıyor

Arap Birliği'nin İsrail'e barış önerme amaçlı tarihi Riyad zirvesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İran ile Britanya arasındaki esir asker krizini çözme çabasına sahne oldu. Türkiye'nin ilk kez başbakan düzeyinde temsil edildiği zirvenin açılışı öncesinde Britanya'nın talebiyle İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'yle...

RİYAD - Arap Birliği'nin İsrail'e barış önerme amaçlı tarihi Riyad zirvesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İran ile Britanya arasındaki esir asker krizini çözme çabasına sahne oldu. Türkiye'nin ilk kez başbakan düzeyinde temsil edildiği zirvenin açılışı öncesinde Britanya'nın talebiyle İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'yle bir araya gelen Erdoğan, daha sonra, İran'ın kendi ricası üzerine Basra'da esir alınan 15 Britanyalı asker içindeki tek kadın olan Faye Turney'nin bırakılmasını kabul ettiğini açıkladı.
'Bildiklerimiz var, bilmediklerimiz var'
BBC'nin 'neden tüm askerlerin bırakılmadığı sorusunu "İran'ın da tabii kendine göre gerekçeleri var. Bildiklerimiz, bilmediklerimiz var" diye yanıtlayan Başbakan, Londra'nın askerlerin Irak karasularında esir alındığı açıklaması anımsatılınca, "Tabii İran da tam aksini söylüyor. Bizim sularımızda diyor. GPS kayıtlarına göre bu ortada diyor" ifadelerini kullandı.
'Blair tabii ki teşekkür etti'
Gazetecileri temaslarıyla ilgili bilgilendiren Başbakan Muttaki'yle kahvaltıdaki 40 dakikalık görüşmesinde önceki gün Ankara'yı ziyaret eden Britanya Dışişleri Bakanı Margaret Beckett'ın ricasını ilettiğini aktarıp, "Kendilerinden bu 15 asker içinde bulunan bayan askerin bırakılması ricasında bulunduk.
Olumlu cevap verdiler. Daha sonra sayın Muttaki bir Türk televizyonuna bu açıklamayı yapmış" dedi. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi'nin de esirleri yerinde görmesini istediğini ve "İngiltere için bu rahatlatıcı olur" dediğini aktaran Erdoğan, Muttaki'nin "Tahran'la görüştükten sonra cevap getirebilirim" yanıtını verdiğini belirtti. 13.00 sularında Britanya Başbakanı Tony Blair'i telefonla arayıp kendisine Muttaki'nin sözlerini aktardığını kaydeden Erdoğan, Britanya Başbakanı'nın tepkisi için "Tabii ki teşekkür etti. Memnun oldu. Bu görüşmeler diplomatik ilişkiler içinde sürdürülmeli" ifadelerini kullandı.
Londra'nın dondurma kararına bozuldu
Türk diplomatların esirleri görmesi ve tüm esirlerin bırakılması konusunda "Her an olumlu gelişme bekleyebilirsiniz" diyen Başbakan, Muttaki'yle bugün de irtibat kurup konuyu takip edeceklerinin ve yardımcı olmayı sürdüreceklerinin altını çizdi. Başbakan, kendisi İran Dışişleri Bakanı'yla görüşürken Londra'nın Tahran'la ilişkileri askıya almasına bozulduğunu da belli etti: "Acele etmeselerdi isabetli olurdu. İran, bayan esiri bırakırsa, ricamızı yerine getirmiş olacak." Muttaki de, göreşmeden neşeli çıkıp, gazetecilere Türkçe "Çok iyi toplantımız var" dedi.
Britanya Dışişleri Bakanlığı ise Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını,
"Doğrulayamayız, temkinle yaklaşıyoruz" açıklamasıyla karşıladı.
(aa, Radikal)