Erdoğan ses verdi: Beklentimiz vahşetin sona ermesi

Erdoğan ses verdi: Beklentimiz vahşetin sona ermesi
Erdoğan ses verdi: Beklentimiz vahşetin sona ermesi

Uygurlar Ankara?da ellerinde Uygur ve Türk bayraklarıyla yürüdü. FOTOĞRAF: AP

ANKARA - Doğu Türkistan’daki Uygurların Çin’le arasındaki ‘dostluk köprüsü’ olarak gören Türkiye, sesini yükseltiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan dün ‘Vahşet boyutlarına ulaşan bu olaylar ivedi olarak son bulsun, sorumlular hesap vermeli’ açıklamasını yaptı.
Erdoğan dün İstanbul’daki Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı vesilesiyle tavrını koydu: “Doğrusu günlerdir süren olayları büyük kaygı ve üzüntüyle izliyoruz. Basına yansıyan görüntüler sadece bizlerin vicdanını sızlatmıyor. Bunları izleyen herkesi hayret ve dehşete düşürüyor. Türkiye’de yaşayan Uygur kardeşlerimizin ve bu acıyı yüreğinin derinliklerinde hisseden halkımızın haklı olarak tepki verdiğini görüyoruz.” Erdoğan şöyle devam etti: “Her zaman için tarihi ve kültürel bağlarımız olan Uygur kardeşlerimizi, iyi ilişkiler içinde olduğumuz Çin’le aramızda dostluk ve işbirliği köprüsü olarak gördük. Beklentimiz, vahşet boyutlarına ulaşan bu olayların ivedi olarak son bulması, sağduyunun hâkim olması, sorumluların hesap vermesi ve tedbirlerin, evrensel insan hakları çerçevesinde bir an önce alınmasıdır.”

‘Türkiye doğal olarak takipçi’
Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak konuyu gündeme taşıyacağını da belirtirken, “Urumçi’de hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Dışişleri önceki gün Çin büyükelçilik maslahatgüzarının çağrılarak izahat ve olaylara sebep olanların adalet önüne çıkarılmasının istendiğini anımsatıp şu beyanı yaptı: “Türkiye’nin konunun takipçisi olması doğal görülmeli. Çin yetkililerinin düzen ve istikrarı sağlama çabaları sırasında sivil halkın can güvenliğini en ön planda tutarak ve uluslararası insan hakları normlarını ihlal etmeyecek bir dikkatle hareket edecekleri ümit edilmektedir.” Bakan Ahmed Davutoğlu da uluslarası kurumların yanı sıra Avrupalı meslektaşlarını arayıp konuyu mükazere ettiğini belirterek “Uygurlar kaderleriyle yakından ilgilendiğimiz akrabalarımızdır” deyip “Ortada insani bir durum var. Türkiye’nin kayıtsız, ilgisiz kalması söz konusu değil” vurgusu yaptı. Davutoğlu, “Çin’le yakın dostluğa çok önem veriyoruz ve Uygurların köprü niteliği taşıdığına inanıyoruz” diye ekledi.
MHP, Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Çin Dostluk Grubundan tüm üyelerini çekerken, AKP’li Seracettin Karayağız da Çin Hükümetinin tavrını protesto ederek üyelikten istifa etti. DTP de ‘Uygur halkına saldırıları bir katliam olarak görüyor ve kınıyoruz’ açıklaması yaptı. (Dış Haberler)