Erdoğan'a saldırı İsrail askerine kaldı

GLİLOT - İsrail’in Gazze saldırılarını eleştirdiği için Davos Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından azarlanınca sert yanıt vermiş Başbakan Tayyip Erdoğan’la kriz yaşamak istemeyen İsrailli siyasiler itidalli tepki vermişken, çıkış yapmak bir İsrail komutanına düştü.
Haaretz gazetesi İsrail Güvenlik Güçleri’nin (IDF) kara kuvvetlerinin başındaki general Avi Mizrahi’nin dört gün önce ülkesindeki 10 Şubat seçimleri sırasında bir askeri üste ABD, Almanya, İsveç ve Brezilya’dan temsilcilerin katıldığı uluslararası konferansta yaptığı çıkışı 12 Şubat’ta internet sitesine koyduğu haberinde aktardı. 

‘Erdoğan aynaya baksın’
Haaretz’in konuşma cümlelerine yer vermek yerine dolaylı bir anlatımı tercih ettiği haberine göre, Mizrahi, Erdoğan’a ağır ithamlarda bulundu. Mizrahi Erdoğan’ın Davos’ta Perez’e yönelttiği “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” sözlerini anımsatarak ‘asıl aynaya bakması gerekenin Erdoğan olduğunu’ savundu. İthamları için özellikle uluslararası bir platformu seçtiği belirtilen Mizrahi’nin ‘Ermenilere yönelik katliamlar yahut Kürtlere yönelik baskıları anmakla yetinmeyip Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta ‘işgalci’ olduğunu da söylediği’ kaydedildi. Mizrahi’nin Erdoğan’ın İsrail’in BM’den çıkartılması çağrısına da ‘bu durumda Türkiye’nin de İsrail’le beraber BM’den atılması gerektiği’ yanıtını verdiği belirtildi. Kosova, Bosna, Irak ve Afganistan operasyonlarına gözlemci olarak katılan Mizrahi’nin, Gazze saldırılarındaki psikolojik harekâtı planladığı belirtilirken, katılımcılar ‘IDF’nin önemini anlayan kişiler’ diye sunuldu. (Haaretz)