Erdoğan'dan BM'de KKTC çıkışı

Erdoğan'dan BM'de KKTC çıkışı
Erdoğan'dan BM'de KKTC çıkışı

Erdoğan, Kıbrıs?ta yıl sonuna dek çözüme, baharda referandum ve anlaşmazlıkları çözmede BM Genel Sekreteri?nin devreye girmesini istedi. FOTOĞRAF: AP

Erdoğan, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Rum uzlaşmazlığı yüzünden Kıbrıs'ta yine çözüm bulunamazsa KKTC'nin uluslararası statüsünün normalleşmesinin zorunluluk haline geleceği uyarısı yaptı. Başbakan, adil ve paylaşımcı bir küresel düzen ve bunun için yeni bir liderlik istedi

NEW YORK - Başbakan Tayyip Erdoğan, dün BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada küresel sorunlarla ilgili bir dizi mesaj verirken, ilk kez Kıbrıs’a acilen çözüm bulunmazsa KKTC’nin uluslararası alandaki statüsünün normalleştirilmesinin ertelenemeyecek zorunluluk haline geleceğini söyledi.
Kıbrıs müzakerelerinde tarafların yapıcı davranırsa yıl sonuna kadar kapsamlı çözüme ulaşılabileceğini söyleyen Erdoğan, tarafların uzlaşamadığı noktalarda 2004’te olduğu gibi BM Genel Sekreteri’nin devreye girmesini istedi. Varılacak çözümü en geç 2010 baharında referanduma götürme hedefi koyan Erdoğan, “Ancak 2004 yılında olduğu gibi, Rum uzlaşmazlığı yüzünden yine çözüm bulunamadığı takdirde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası alandaki statüsünün normalleştirilmesi artık ertelenemeyecek bir zorunluluk haline gelecektir” dedi. Başbakan, “Bu nedenle, müzakerelerin ilanihaye devam edemeyeceğinin, mevcut fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalamayacağının idrak edilmesi ve sürecin başarısı için çaba sarf edilmesi gereklidir” uyarısı yaptı.
Kapsamlı çözümün garantör ülke olarak Türkiye’nin açık desteğini haiz olacağını vurgulayan Erdoğan, 2004’te Annan Planı’nın içerdiği tüm fedakarlıkları kabul eden Kıbrıs Türk tarafının hala haksız izolasyonlara maruz kaldığını hatırlatarak “Çözümsüzlüğün bedelinin Türk tarafınca ödenmesini beklemek hakkaniyete uygun değildir. Kıbrıs Türkleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması, sadece bir haksızlığı gidermeyecek, çözüm sürecini de hızlandıracaktır” dedi.
Bir yıl önce Güvenlik Konseyi’ne seçilmiş bulunan Türkiye’ye verilen destek ve gösterilen güvenden ötürü tüm üyelere teşekkür eden Erdoğan, çağımızın küresel sorunlarının küresel ölçekli çözümleri zorunlu kıldığını, sorunların büyük ve zorlu olduğunu, ama hiçbirinin altından kalkılamayacak olmadığını anlattı. Herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayalı bir küresel düzene ihtiyaç bulunduğunu, risk ve tehdit algısına dayalı bir dünya tasavvurundan, güven ve dayanışma esasına dayalı bir küresel düzene geçişin artık herkes için zaruret haline geldiğini belirten Erdoğan, bunun için yeni bir liderlik anlayışına da ihtiyaç olduğunu vurguladı.

‘Küresel vicdanın sözcüsü BM’
21. yüzyılı savaşların değil barışın, korkunun değil güvenin, haksızlığın değil adaletin, terör ve şiddetin değil huzurun, açlık ve fakirliğin değil, refahın hakim olduğu bir yüzyıl yapma hedefi koyan Erdoğan, “Adil ve katılımcı küresel düzenin kurulması için Birleşmiş Milletler’in etkinliğini hep birlikte arttırmak zorundayız. BM’nin küresel kamu vicdanının sesi ve sözcüsü olmasını istiyoruz” dedi. BM’nin iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, yoksullukla mücadele, kadın-erkek eşitliği, insan haklarıında daha etkin bir kurum haline gelmesi amacına matuf reform girişimlerine tam destek verdiklerini söyledi. 

‘Güvenlik Konseyi reformu şart’
Başbakan “Fakat BM sistemindeki reformun, Güvenlik Konseyi de reforma tabi tutulmadığı müddetçe başarılmış sayılamayacağı muhakkak. Güvenlik Konseyi’nin geçici üyelik kategorisinde genişlemeden yanayız. BM barışı koruma sisteminin de iyileştirilmesi gerek. BM harekatlarına birlik katkısı yapan ülkelerin beklenti ve önerileri dikkate alınmalı” taleplerinde bulundu. 

Ekim-kasımda İran ziyareti
Erdoğan, İran’la nükleer anlaşmazlığın diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyleyip “Tüm ülkeler barışçı nükleer teknolojiden yararlanmalı. Nükleer silahların yayılması ise dünya barışını tehdit” dedi. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi’ndeki nükleer silahsızlanma konulu toplantının ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşen Başbakan, ekim sonu ya da kasımda İran’ı ziyaret edip bu konuları ayrıntılı ele alacağını belirtti. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile de görüşen Başbakan, önceki gün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ev sahipliğindeki yemekte Ban ve ABD Başkanı Barack Obama’nın bulunduğu en öndeki masada oturdu. (aa)