Erdoğan'dan iki aşamalı plan önerisi

ŞARM EL ŞEYH - İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonu sonrası Ortadoğu turuna çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye ve Ürdün’ün ardından dün Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarekle görüştü.  Erdoğan, ziyaretin ardından Gazze Şeridi’ndeki gerginliğin sona erdirilmesi için Türkiye’nin ‘iki aşamalı bir plan’ teklif ettiğini söyledi. Gerilen İsrail - Türkiye ilişkilerine dair de “Devlet ilikilerinde duygusallığa yer yok” yorumu yaptı.
Erdoğan, çözüm planın birinci aşamasının ateşkesin hemen sağlanması konusunda Arap Birliği  dışişleri bakanları nezdinde bir girişimin başlatılması, ikinci aşamada Filistinli gruplar arasında uzlaşma çalışmalarına başlanması olduğunu belirtti. Ortadoğu turunu özetlerken de “Özellikle haziran 2008 sürecinin önemi üzerinde durduk. Biz de bugünden itibaren BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi vasfıyla Filistin sorununu gündeme getirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Şunu da çok iyi biliyoruz ki ateşkes olayın tarafları olan İsrail ile Hamas arasında gerçekleşecektir.  Erdoğan, TBMM’de İsrail dostluk grubu üyelerinin tamamına yakınının istifa ettiğine dikkat çekti. 

‘Duygusallığa yer yok’
Başbakan, gelişmelerin Türkiye-İsrail ilişkilerini nasıl etkileyeceğine dair bir soruya da “Devletler arası ilişkilerde duygusallığa yer yoktur. Bilgi, akıl, tecrübe egemen olmalıdır. Ama hiçbir zaman da haksızlığa müsaade edilmemelidir. Biz zulmün yanında yer almalıyız. Ama bunu görüşmeler yoluyla çözmeye çalışırız” dedi.  (aa)