Erdoğan'dan Obama'ya mesaj

DAVOS - Başbakan Tayyip Erdoğan, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yeni ABD Başkanı Barack Obama’ya Ortadoğu ile ilgili önemli mesajlar gönderdi. Erdoğan, dün yabancı gazetecilere konuşurken, “Başkan Obama Ortadoğu’da terör ile terör örgütlerinin tanımını yeniden yapmalı ve bu yeni tanımı temel alarak bölgede yeni bir Amerikan politikası uygulanmalı.” dedi.

Yasaklı YouTube’da mesaj
Türkiye’nin PKK ile 30 yıllık mücadelede terörizmin sadece bir güvenlik sorunu olmadığını öğrendiğini dile getiren Başbakan,  “Bunun bir diplomatik tarafı, bir sosyo-ekonomik tarafı ve bir de psikolojik tarafı olduğunu görüyoruz. O yüzden terörle mücadelede yollar bulmak için geniş kapsamlı yaklaşım benimsemek zorundayız. Bunun için bölgedeki çeşitli ülkelerle çalışmaya çabalıyoruz. Her ülkenin ne yapması gerektiğini kendisinin değerlendirmesi lazım.” Erdoğan, “Ülkemizin vatandaşı olan terörist ile bir başka ülkedeki teröristi tümüyle anlayıp analiz etmemiz gerek. Çünkü terörist sınır tanımaz, dini imanı yoktur, ‘Benim teröristim iyi, seninki değil’ diyerek bu soruna yaklaşamazsınız” diye ekledi.

‘Kimsesizlerin kimi olmalı’
Erdoğan, bu yılki Davos zirvesinin yeniliği olarak internette en tanınmış video paylaşım kanalı YouTube’un katılımcılara interaktif konuşma imkânı sağlamasından da yararlandı. Türkiye’de erişimi yasaklı YouTube’da yayımlanmak üzere dünyaya görüntülü mesaj veren Başbakan’ın şu sözleri dikkat çekti: “İnanıyorum ki, sayın Obama’nın Ortadoğu tanımlaması farklı olacaktır, Ortadoğu’da yeni tanımlaması olacaktır. Doğrusu ben Sayın Obama’dan Ortadoğu’ya yönelik gerek sessiz yığınların sesi, gerekse kimsesizlerin kimi olmasını bekliyorum.” (aa)